Maqedoni/ Qeveria e Zaev-it sot në sprovë, mbahet seanca për mocionin e votëbesimit

E mërkurë, 11 Prill 2018 12:49

Në Kuvendin e Maqedonisë sot në ora 11 do të nis seanca për mocionin e votëbesimit të Qeverisë së koalicionit të LSDM dhe BDI-së.

Propozimi është dorëzuar nga VMRO-DPMNE, e cila sot pas pesë muajve bojkot rikthehet në Kuvend. Debati pritet të zgjasë deri në mesnatë, kur do të votohet.

Për të votuar mosbesimin ndaj Qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev duhen 61 vota, por këto vështirë për tu siguruar nga VMRO-DPMNE, e cila ka pësuar humbje të deputetëve, nga 51 në rreth 40, pas largimit të tre deputetëve që kaluan në radhët e koalicionit të LSDM-së dhe paraburgimit të deputetëve që akuzohen për dhunën e 27 prillit./INA/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...