Vidhnin banesa e biznese, pesë ‘skifterë’ bien në rrjeten e policisë

E Enjte, 12 Prill 2018 09:28

Ruanin rastin që pronarët nuk ihsin në banesa ose larg bizneseve të tyre për të grabitur sende me vlerë si bizhuteri, të holla dhe çdo gjë tjetër që mund të gjenin, duke përdorur ballkonet për të depërtuar. Pas hetimeve të gjata, policia në Annino Gargano, arriti të arrestojë një bandë të përbërë nga pesë persona, vetëm disa minuta pasi kishin kryer grabitjen e fundit në një shtëpi në Campomorone (Itali).

Hajdutët, të gjithë me origjinë shqiptare dhe midis 18 dhe 34 vjeç, ishin krejtësisht të pa proceduar, kryenin lëvizje të shumta me automjete. Natën e fundit, ata të pestë u ngjitën në një makinë dhe u drejtuan për në Campomorone, por ky ishte udhëtimi i fundit i tyre pasi u kapën nga policia.

Disa minuta pas arritjes në qytet, në Lansasco makina u ndal dhe dy burra u larguan, më pas u identifikuan dy të rinjtë, 18 dhe 19 vjeç, të cilët arritën në një shtëpi, ndërsa bashkëpunëtorët mbetën në makinë për të vëzhguar.

Të dy vjedhësit kanë identifikuar apartamentin që do të goditet nga dritat jashtë, dhe u ngjitën për të arritur në ballkon. Këtu, ata përdorin një levë për të hapur dritaret ose dyert e jashtme. Me shpejtësi, grabisin bizhuteritë dhe paratë dhe vrapojnë përsëri në makinë.

Arratisja nuk zgjati gjatë pasi policia ndërkohë i bllokoi ata në Bolzaneto për t’i kontrolluar.

Në makinë kanë gjetur të gjitha mjetet vjedhura si dhe disa kapele që përdoret për të mbuluar fytyrën e tyre.

Të pesë burrat u arrestuan më pas dhe u dërguan në burg me akuzën e vjedhjes së rëndë. Prej tyre, vetëm njëri është me leje të vlefshme qëndrimi, ku jetonte me gruan dhe djalin në Sampierdarena dhe zyrtarisht punonte si murator.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Politikë

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Kryetari i Bashksië së Librazhdit, Kastriot Gurra është hedhur në sulm frontal ndaj kreut të PD, Bujar Vreto duke angazhuar edhe punonjësit e institucionit që ai drejton të bëjnë propagandë...

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Aktualitet

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Policia e Kosovës ka ndërmarrë një operacion në Prishtinë dhe Gjakovë, ndërsa ka arrestuar 22 persona pasi akuzohen për shfrytëzim prostitucioni. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me...

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Show-biz

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Xhensila Myrtezaj sa vjen e bëhet edhe më e bukur. Ajo e vërteton këtë edhe në foton e publikuar së fundmi.  Edhe pse ka sjellë në jetë vajzën e saj të...