Pas vizitës në Ohër, Kotzias takim me Behgjet Pacollin dhe presidentin Hashim

E Enjte, 12 Prill 2018 12:19

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ndaloi në Maqedoni mëngjesin e kësaj të enjteje, përpara se të udhëtojë drejt Prishtinës, ku do të pritet nga kryediplomati kosovar, Behgjet Pacolli, dhe presidenti Hashim Thaçi.

Shefi i diplomacisë greke u takua në Ohër me homologun e tij maqedonas, Nikola Dimitrov, për të diskutuar sërish rreth çështjes së emrit.

Vizita e tij është vazhdë e kornizës së dialogut të vazhdueshëm mes dy zyrtarëve të lartë dhe përpjekjeve për kapërcimin e dallimeve mbi çështjen bllokuese të “Emrit”, por edhe avancimin e përgjithshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Përpara kësaj ndalese, Kotzias ishte në Beograd, ku deklaroi në një konferencë për shtyp se Athina nuk e ka njohur në mënyrë diplomatike Kosovën dhe nuk ka ndërmend ta bëjë diçka të tillë në të ardhmen.

Ai sqaroi vetëm se ajo që do të hapet në një moment të caktuar, sipas një marrëveshjeje të hershme nga qeveritë e mëparshme greke, është një Zyre Tregtare e Kosovës në Athinë, e cila nuk do të përbëjë një përfaqësim diplomatik.

Modifikuar më E Enjte, 12 Prill 2018 12:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Sport

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Nëse ekziston një çmim për “Golin e vitit”, atëherë duket të ekzistojë një çmim edhe për “Gafën e vitit” dhe të keni të sigurt se atë do ta fitojë Senad...

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Kulturë

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Shumë filma do të kishin qenë ndryshe me aktorë të tjerë. Disa aktorë i refuzuan shumë role simbolike për arsye të ndryshme si angazhimet në një tjetër projekt filmik ose...

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Politikë

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Deputeti Dashamir Shehi shprehet se Shqipëria po i afrohet një diktature dhe se krimi është lënë në bordurë. Ai shton se, opozita do të hyjë në zgjedhje dhe do t'i...