KOSOVË/Kryetarja e AKI-së justifikohet: S’kemi mundësi kontrolli

Premte, 13 Prill 2018 14:55

Zv/drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Latif Merovci nuk u paraqit  para Komisionit për mbikëqyrje.

Kryetarja e Komisionit, Ganimete Musliu u shpreh se ushtrimi i presionit demokratik mbi organizmin në fjalë është i pamundur.

“Unë nuk dua të paragjykoj – se kjo Agjenci është jashtë kontrollit – dhe të përgjigjem për kompetencat që nuk më takojnë. Sa u përket institucioneve të tjera, nuk e di a u janë përgjigjur apo jo Presidencës dhe Kryeministrisë. Si Komision e kemi të pamundur të ushtrojmë kontrollin demokratik mbi këtë institucion. Do të ketë zhvillime në javën e ardhshme, por nuk ka diçka konkrete që sot të jap përgjigje për opinionin e gjerë”, tha Ganimete Musliu, kryetare e Komisionit Mbikëqyrës të AKI-së.

Drejtuesit e AKI-së janë ftuar 4 herë të raportojnë mbi zhvillimet e fundit në vend, duke nisur nga deportimi i shtetasve turq, që shkaktoi një tërmet të vërtetë në skenën politike të Kosovës, por e kanë shmangur këtë detyrim.Pas kërkesës së kryeministrit Ramush Haradinaj, kreu i Agjencisë Driton Gashi dha këtë javë dorëheqjen nga posti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...