Pllakë memoriale për ushtarët e KFOR-it të rënë në Kosovë

Tuesday, 12 June 2018 11:53

Me një ceremoni të organizuar nga shteti, është bërë zbulimi pllakës memorialë për ushtarët e KFOR-it të cilat kanë humbur jetën gjatë shërbimit në Kosovë.

Zbulimi i pllakës është bërë nga ndihmës asistenti i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, John Manza i cili është duke qëndruar sot në Kosovë së bashku me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj.

Në fjalimin e tij, Manza tha se KFOR-i në bazë të mandatit të tij në kuadër të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit, ka qenë dhe vazhdon të jetë shumë i suksesshëm në sigurimin e paqes dhe stabilitetit.

“Sekretari i përgjithshëm i NATO-s më kërkoi t’i them disa mesazhe në emër të tij. Siç e dini, NATO ka udhëhequr misione paqeruajtëse për rreth 19 vite me radhë.  Sipas mandatit të tij, në bazë të rezolutës 1244, KFOR-i vazhdon të jetë i suksesshëm në këtë mision. Në emër të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s më lejoni të theksoj falënderimin për këtë monument sot në Prishtinë”, u shpreh Manza.

Ai shtoi se gjithë kjo arritje e këtij misioni do të ishte thuajse e pamundur pa ndihmën edhe të popullit të Kosovës, për të cilin ai shprehi falënderime. Tutje, Manza tha se populli kosovar duhet të jetë krenarë për atë që kanë arritur, dhe se KFOR-i do të vazhdojë përkushtimin e tij në sigurimin e paqes në Kosovë.

“Kosovarët duhet të jenë krenarë për atë që kanë arritur. Ne do të mbetemi  të përkushtuar në Kosovë, do të vazhdojmë që të bëjmë një gjë të tillë edhe për në vitet në vijim”, tha  Manza.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Aktualitet

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Protesta e studentëve ka bërë që edhe gjimnazistët të ngrihen në protesta. Pikërisht kjo gjë, ka bërë që drejtuesit e këtyre institucioneve me urdhër nga lart, të vendosin mbylljen e portave...

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Aktualitet

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Vera Camaj, mbesa e shkrimtarit dhe akademikut të njohur, Martin Camaj, i është bashkuar protestës së studentëve para Kryeministrisë, ndërsa u shpreh se ka studentëve po u shkelen të drejtat...

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Aktualitet

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Një video që po qarkullon në internet shihen disa kadetë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët i këndojnë Kosovës Vlen të theksohet se zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!