Pllakë memoriale për ushtarët e KFOR-it të rënë në Kosovë

Tuesday, 12 June 2018 11:53

Me një ceremoni të organizuar nga shteti, është bërë zbulimi pllakës memorialë për ushtarët e KFOR-it të cilat kanë humbur jetën gjatë shërbimit në Kosovë.

Zbulimi i pllakës është bërë nga ndihmës asistenti i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, John Manza i cili është duke qëndruar sot në Kosovë së bashku me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj.

Në fjalimin e tij, Manza tha se KFOR-i në bazë të mandatit të tij në kuadër të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit, ka qenë dhe vazhdon të jetë shumë i suksesshëm në sigurimin e paqes dhe stabilitetit.

“Sekretari i përgjithshëm i NATO-s më kërkoi t’i them disa mesazhe në emër të tij. Siç e dini, NATO ka udhëhequr misione paqeruajtëse për rreth 19 vite me radhë.  Sipas mandatit të tij, në bazë të rezolutës 1244, KFOR-i vazhdon të jetë i suksesshëm në këtë mision. Në emër të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s më lejoni të theksoj falënderimin për këtë monument sot në Prishtinë”, u shpreh Manza.

Ai shtoi se gjithë kjo arritje e këtij misioni do të ishte thuajse e pamundur pa ndihmën edhe të popullit të Kosovës, për të cilin ai shprehi falënderime. Tutje, Manza tha se populli kosovar duhet të jetë krenarë për atë që kanë arritur, dhe se KFOR-i do të vazhdojë përkushtimin e tij në sigurimin e paqes në Kosovë.

“Kosovarët duhet të jenë krenarë për atë që kanë arritur. Ne do të mbetemi  të përkushtuar në Kosovë, do të vazhdojmë që të bëjmë një gjë të tillë edhe për në vitet në vijim”, tha  Manza.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë ndodh me rrjetet sociale të një njeriu kur ai vdes?

Aktualitet

Çfarë ndodh me rrjetet sociale të një njeriu kur ai vdes?

Vdekja e një personi të dashur ka qenë gjithnjë një moment i vështirë, por me rritjen e internetit dhe platformave të mediave sociale, familjet tani duhet të përballen edhe me...

FOTO/ Klea Huta xheloze për Elgitin, ja sa ashpër i përgjigjet fanses

Show-biz

FOTO/ Klea Huta xheloze për Elgitin, ja sa ashpër i përgjigjet fanses

Klea Huta është pyetur nga fansat në Instagram se pse ajo zgjodhi Elgit Dodën. Por përgjigja që ka dhënë Klea na ka bërë të dyshojmë se ajo është shumë xheloze...

Grabitet banesa e prindërve të ministrit të Brendshëm të Italisë Matteo Salvinit

Globi

Grabitet banesa e prindërve të ministrit të Brendshëm të Italisë Matteo Salvinit

Banesa e prindërve të ministrit të Brendshëm italian Matteo Salvinit ka rënë pre e grabitësve. Ngjarja ndodhi në lagjen Giambellino në Milano dhe sipas raportimeve të mediave italiane, hajdutët përfituan...