Ministri grek Kotzia, raporton për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Diel, 24 June 2018 15:16

Të hënën dhe të martën është mbledhja e ministrave të jashtëm të  BE kurse të enjten dhe të premten mbledhja e kryetarëve të shteteve anëtare të BE ku do të merret  në shqyrtim, ndër të tjera, se çfarë do të bëhet me hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Sipas një deklaratë për të shtyp të ministrit të jashtëm grek Niko Kotzias, gazeta greke Kathemirini shkruan:

Franca dhe Hollanda duket se kanë rezerva për hapjen e negociatave me Maqedoninë dhe do të refuzojnë kategorikisht hapjen e negociatave me Shqipërinë;

Në një letër të para disa ditëve, Gjermania dhe Luksemburgu kishin shprehur skepeticizmin e tyre për hapjen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë, për shkak të progresit të pamjaftueshëm, por më vonë e kanë tërhequr letrën;

Parlamenti holandez ka votuar kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë kurse çështjen e Maqedonisë e kanë trajtuar veçmas, ndërkohë që deputetët gjermanë do të ishin dakord për hapjen e negociatave me Maqedoninë vetëm me kushte strikte;

Franca e ka refuzuar plotësisht hapjen e negociatave me Shqipërinë, kurse për Maqedoninë është shprehur se mjafton që ajo të bëhet anëtare e NATO-s.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!