Hashim Thaçi: Jo luftë, por konsensus

E mërkurë, 08 August 2018 11:40

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për shtyp ka deklaruar prerë se synimi i tij nuk është ndryshimi i kufijve.

“Nuk do të ketë luftë vetëm konsensus. Synimi im nuk është ndryshimi i kufijve, por korrigjimi i tyre dhe bashkimi me Kosovën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. Kujtoj se vetëm nga Presheva janë larguar 12 mijë banorë. Po flasim për demarkacionin e 400 km kufij.”, tha Thaçi në konferencën për shtyp. Sipas tij kjo marrëveshje sjell mundësi të reja, dhe nuk duhet pasur frikë prej tyre.

“Marrëveshja për asosacionin në 2013 është shumë e qartë. Por pas 10 vitesh do të jetë shumë vonë për vendime në favor të qytetarëve”, tha ai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I zuri poshtë 200 ton çimento, kush janë viktima dhe i plagosuri në Elbasan?

Aktualitet

I zuri poshtë 200 ton çimento, kush janë viktima dhe i plagosuri në Elbasan?

Një aksident i rëndë ka ndodhur në një fabrikë çimentoje në Elbasan, ku një person ka mbetur i vdekur dhe një tjetër është plagosur për shkak se e ka zënë...

Mbani dritaret e pastra dhe perdet e hapura që të mos sëmureni

Lifestyle

Mbani dritaret e pastra dhe perdet e hapura që të mos sëmureni

Është një strategji e thjeshtë për të ruajtur shëndetin. Studime të reja kanë treguar se lejimi i dritës së diellit në dhomë përmes dritareve eliminon bakteret që jetojnë në pluhur. Studiuesit...

Gjykata lë në burg Stresin/ Prindërit: Arrestim për hakmarrje

Aktualitet

Gjykata lë në burg Stresin/ Prindërit: Arrestim për hakmarrje

Gjykata ka dhënë masën e arrestit me burg për Arkimend Lushaj të njohur ndryshe si Stresi. Avokati i tij e ka quajtur të paligjshëm këtë vendim. Kujtojmë se Stresi u arrestua...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!