Analisti i njohur amerikan: Ndarja e Kosovës ndihmon Rusinë

Tuesday, 21 August 2018 09:12

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i çështjeve ballkanike Daniel Serwer është pozicionuar kundër deklarimit të Presidentit Hashim Thaci për këmbim territoresh me Serbinë të cilën shefi i shtetit kosovar po e kamuflon me shprehjen ‘korrigjim kufijsh”

Ai e ka cilësuar si shumë të rrezikshme idenë për ndarjen e Kosovës. Duke folur në një intervistë për gazetën serbe, ‘Danas’, ka thënë se ndarja e Kosovës do të ngrinte të njëjtën çështje edhe në vendet tjera, e sidomos në Maqedoni, Bosnjë, Mal të Zi dhe Serbi.

Madje sipas tij, një gjë e tillë, do t’i ndihmonte tentativave të Rusisë për devijimin dhe marrjen e territoreve në Gjeorgji, Moldavi dhe Ukrahinë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fjalët prekëse të Leonora Jakupit pas rikthimit të eshtrave të babait në Kosovë

Show-biz

Fjalët prekëse të Leonora Jakupit pas rikthimit të eshtrave të babait në Kosovë

anë rikthyer dje në Kosovë eshtrat e babait të Leonora Jakupit, dëshmorit Qazim Jakupi dhe kolonelit Ahmet Krasniqi. Këngëtarja dje kishte pritur eshtrat e babait të saj të ndjerë, rivarrimi i...

MEK, luftëtarët që do të shembin nga Shqipëria regjimin iranian

Globi

MEK, luftëtarët që do të shembin nga Shqipëria regjimin iranian

Nga L. Tood Wood Gjatë një udhëtimi të kohëve të fundit në Shqipëri, mora një ftesë për të vizituar kampin më të ri të Organizatës Popullore të Muxhahedinjëve të Iranit, (MEK)...

Shkrirja e akullnajave, shkencëtarët: Mure në fund të detit

Globi

Shkrirja e akullnajave, shkencëtarët: Mure në fund të detit

Ndërtimi i mureve në shtretërit e deteve mund të bëhet fronti i ri i shkencës së klimës pasi inxhinierët po kërkojnë mënyra të reja për të frenuar rritjen e nivelit...