Shkup, qeveria dënon fyerjet e Baçevit ndaj shqiptarëve

Tuesday, 21 August 2018 20:29

Gjuha e urrejtjes dhe ksenofobia, kështu Qeveria e dënoi deklaratën e djeshme të Janko Baçevit, kreut të “Maqedonisë së Vetme”, i cili partitë shqiptare në vend i quajti “shiptarski”.

"Ne i dënojmë deklaratat që dje u dhanë nga ato struktura politike që bojkotojnë të ardhmen e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë. Asnjë politikan në këto 20 vite e më shumë, demokraci nuk ka i lejuar vetes publikisht, përmes mediave, të ofendojë dhe të shpërfillë përfaqësuesit e një bashkësie etnike, siç ndodhi dje"- deklaroi zëdhënës i qeverisë Mile Boshnjakovski.

Boshnjakovski gjithashtu u bëri thirrje subjekteve të tjera politike, duke përfshirë edhe opozitën, që të dënojnë, siç e quajti ai, atë akt jodemokratik. Ai u bëri thirrje institucioneve përkatëse të rishikojnë deklaratën e Baçevit dhe të veprojnë në përputhje me rrethanat.

Përndryshe, dje Baçevi me disa përfaqësues të tjerë të të ashtuquajturit “Shtabi i krizës” për bojkotim të referendumet të caktuar për 30 shtator, nga qeveria kërkoi para për fushatë./Alast-m

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!