Studimi/ Shqiptarët hapën xhaminë e parë në SHBA

E mërkurë, 22 August 2018 14:18

Dr. Craig Considine, autor i librit “Myslimanët në Amerikë: Duke shqyrtuar faktet” ka shkruar se shqiptarët kanë hapur mbase xhaminë e parë funksionale në SHBA.

Sipas profesorit të Sociologjisë kjo ka ndodhur në 1915, në Biddeford, Maine, pak më në veri se shumica e përqendrimeve shqiptare të kohës, që vërtiteshin rreth Bostonit.

Ai shkruan në Tuitër se kati i dytë i “Pepperell Counting House” përdorej si hapësirë për lutje. Varreza e Ëoodlaën, që është përdorur nga ai komunitet, ka koka varri që shohin nga Meka.

Në fakt, kjo ngjan më shumë e mundshme të ketë qenë xhamia e parë funksionale e shekullit 20. Për arsye se komunitetet e parë myslimane në SHBA janë shumë më të hershme se mbërritja e shqiptarëve.

Myslimanët e parë si komunitet mendohet se kanë ardhur nga Afrika, pjesë e skllevërve që iu shitën tregëtarëve europianë rreth 400 vite më parë. “Xhami funksionale” apo mjedise që nuk janë ndërtuar posaçërisht për të qenë xhami, duhet të kenë ekzistuar për shekuj edhe në SHBA.

Xhamia e parë në SHBA, e ndërtuar nga themelet me synimin për ta kthyer në faltore myslimane ka qenë në Michigan, nga punëtorët arabo-amerikanë të Uzinës së Fordit T, në Detroit.

*Ruben Avxhiu/Illyria

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!