SHBA mbështet Maqedoninë për referendumin për emrin si shtysë për në NATO dhe BE

E mërkurë, 22 August 2018 22:37

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ndodhet në SHBA në një takim pine ku do pritet nga Sekretari amerikan i Shtetit, Michael Pompeo,

Siç njofton Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, ky është takimi i parë i ministrit Dimitrov me sekretarin amerikan Pompeo, pas marrjes së tij të detyrës në prill të këtij viti, në të cilin u shkëmbyen mendime mbi kushtet aktuale të brendshme dhe të huaja politike të Maqedonisë.

Ministri Dimitrov ka theksuar se me politikën e saj konstruktive dhe me rezultatet e arritura, Maqedonia ka dëshmuar se meriton të bëhet anëtare e plotë e NATO-s, duke u shprehur se “Maqedonia është tullë e ardhshme e shtëpisë së përbashkët euro-atlantike”.

Më tej, ai theksoi rëndësinë e mbështetjes së mëtejshme të SHBA-ve në këtë rrugë.

“Në një rajon që ende përballet me çështje të rëndësishme të hapura, suksesi i një vendi është një shenjë dhe nxitje pozitive për vendet e tjera. Maqedonia do të bëjë gjithçka për të kontribuuar në krijimin e një rajoni në të cilin shtetet do të ndajnë një të ardhme të përbashkët evropiane, në të cilën kufijtë nuk do të jenë të rëndësishëm”, tha Dimitrov.

Ministria e Jashtme maqedonase tha se Pompeo përshëndeti progresin e Maqedonisë në periudhën e kaluar, si në planin e reformave të brendshme, ashtu edhe në marrëdhëniet me fqinjët, sidomos me arritjen e një zgjidhjeje për kontestin e emrit.

“Ai vuri në dukje se vendi po përballet me një sfidë të re, shumë të rëndësishme, e cila nëse tejkalohet me sukses, do të jetë një sinjal i qartë për përfundimin e procesit të nisur që duhet të kulmojë me anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Ai theksoi se mbështetja e SHBA-ve do të mbetet e fortë, sepse SHBA-të i njohin përpjekjet e vendit dhe do të vazhdojnë të mbështesin rrugën drejt NATO-s dhe BE-së”, tha Ministria e Jashtme maqedonase.

Pas takimit me sekretarin Pompeo, ministri Dimitrov realizoi një takim me ndihmës-sekretarin amerikan për Çështjet Evropiane, Wess Mitchell.

Mitchell përgëzoi nënshkrimin e marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë dhe theksoi se SHBA-të fuqishëm përkrahin përpjekjet e Qeverisë së Maqedonisë në zbatimin e marrëveshjes dhe përfundimin e procesit të anëtarësimit në NATO.

Ministri i Jashtëm maqedonas, Nikolla Dimitrov, me ftesë të sekretarit të shtetit të SHBA-ve, Michael Pompeo, nga 20 gushti qëndron në një vizitë pune në SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Aktualitet

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Duke filluar nga muaji nëntor qendrat spitalore universitare do të kenë shefa të rinj shërbimi, të cilët do të zgjidhen në bazë të kritereve të reja, të ndryshuara me VKM...

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Aktualitet

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Një shofer Policie është prangosur nga ana Sherbimit te Brendshem ne Ministrine e Brendshme.Polici me inicialet D. L. 31 vjeç, banues në Tiranë, u prangos pasi në rrugën “Unaza e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!