Politikani britanik i kundërvihet Thaçit: Prekja e kufijve do të thotë luftë

Saturday, 25 August 2018 19:33

Ish-përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar për Bosnjë e Hercegovinën dhe politikani i njohur britanik, Paddy Ashdown, e konsideron shumë të rrezikshme idenë për ndryshimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për “Dnevni Avaz” ai ka thënë se ka folur edhe me disa politikanë evropian lidhur me këtë temë.

 “Çfarëdo lëvizje e kufijve në Ballkan dërgon drejt luftës, dhe jo vetëm në Ballkan” tha Ashdown.

Për të ndryshimi i mundshëm i kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të nxiste edhe vendet tjera ta bëjnë të njëjtën gjë.

“ Çfarë do të ndodh me Vojvodinën. A mendoni ju se shqiptarët e Maqedonisë dhe në Mal të zi do të rrinë të qetë? Çfarë për ata që jetojnë në Sanxhak? Dhe përfundimisht çfarë do të ndodh me Bosnjën dhe Hercegovinën?” shprehet ai, raporton Gazeta Express.

Sipas tij Evropa ka përjetuar periudhën më të gjatë të paqes në histori, dhe një fillim i ndryshimit do të dërgonte padyshim në gjakderdhje.

“Kemi shpenzuar mijëra vite dhe shumë gjak për shkak të kufijve. Më pas e kuptuam se zgjidhja e vetme është të behën kufij të pa qëndrueshëm”

Ashdown thotë që njerëzit harrojnë shumë shpejtë të kaluarën dhe historinë, duke shtuar se skenari i ndryshimit të kufijve dërgon në një gjakderdhje të madhe dhe në lëvizje masive të njerëzve.

“Çdo kush që e prezanton ndryshimin e kufijve, jo vetëm në Ballkan, duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo dërgon edhe në lëvizje të njerëzve” shprehet ai.

Ata që do të jenë të detyruar me forcë të largohen nga shtëpitë e tyre të vjetra dhe të shkojnë në një vend tjetër,  thotë se në mënyrë masive t do të ikin drejt vendeve Evropiane, përfundon Ashdown.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Aktualitet

Gruevski në Hungari përmes Tiranës? Policia e Shtetit nis verifikimet

Policia e Shtetit ka nisur verifikimet në dy pikat kufitare Rinas dhe Qafë Thanë, pas lajmit se Gruevski ka kaluar në Hungari përmes Shqipërisë.Burime konfirmojnë se do kontrollohen listat e...

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

Politikë

Kryebashkiaku i Durrësit ka pasur komunikim me bandën e Avdylajve

"Prokuroria e Krimeve të Rënda duhet të kishte arrestuar brenda ditës, uzurpatorin e bashkisë së Durrësit, Vangjudh Dakon, jo vetëm prej dëshmisë publike së Avdylajt, por se lënia e Dakos...

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Aktualitet

Vrasja e Ferracakut, shoqërohet Mustafa Lici

Një ditë pas vrasjes së Fatos Ferracakut policia e Shkodrës ka shoqëruar Mustafa Licin, anëtar i këshillit bashkiak të Shkodrës Shoqërimi i tij është bërë në orët e para të mëngjesit.

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!