Thaçi e Vuçiç në Vjenë: Na lini t’i zgjidhim vetë problemet tona

Saturday, 25 August 2018 20:37

Ka filluar takimi Thaçi-Vuçiç në Alpbach të Austrisë.  Në mbledhjen e Forumit Europian, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur edhe për çështjen e rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Gjatë fjalës së tij Thaçi u shpreh se një marrëveshje me Serbinë nuk është fare e thjeshtë por siguroji shtetasit kosovarë se kufijtë etnikë nuk do të preken.

“Koha për të bërë marrëveshjen Kosovë-Serbi është tani. Nuk është fare e thjeshtë. Kemi nevojë për mbështetjen e të gjithëve. Kemi shqyrtuar rishikimin e kufijve. Kosovës nuk do ti preken kufijtë etnik por marrëveshja Serbi-Kosovë ka një vizion.” tha Thaçi.

Ndërkohë presidenti Vuçiç ka thënë se pavarësisht të gjitha pakënaqësive dy vendet duhet të bashkëpunojnë për zgjidhjen e problemeve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dënimi i bandës së Shullazit, reagimi i ambasadores gjermane Schütz

Aktualitet

Dënimi i bandës së Shullazit, reagimi i ambasadores gjermane Schütz

Menjëherë pas ambasadës së SHBA, edhe Ambasada e Gjermanisë në vendin tonë e ka përshëndetur dënimin nga Krimet e Rënda të grupit të strukturuar kriminal të Emiljano Shullazit. Ambasadorja Susanne Schütz...

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Globi

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Kjo është ajo që ka marrë nga jeta një vajzë e cila në fakt fatin duhet ta kishte ndryshe, sepse plot 30 vjet më parë, e ndërruan në maternitet duke...

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Sport

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Ditën e sotme një tjetër futbollist ka vendosur që të largohet nga grumbullimi i Kombëtares për ndeshjet kundër Skocisë dhe Uellsit. Emir Lenjani ka braktisur përfundimisht grumbullimin e kombëtares, pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!