Britania kundërshtoi ndryshimet e kufijve/ Vuçiç: Ngaqë janë në interesin e serbëve

Diel, 26 August 2018 18:28

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, i ka reaguar Ambasadorit të Britanisë së Madhe në Beograd, i cili doli kundër idesë së ndryshimit të kufijve.

Vuçiç ka thënë se Britania e Madhe po kundërshton ndryshimin e kufijve tash kur Serbisë po i konvenon ndërsa asnjëherë s’ka dalë kundër këtyre ndryshimeve që kanë ndodhur në dy dekadat e fundit.

Madje, Shefi i Shtetit Serb ka thënë se Britania e Madhe s’e ka penguar kur Serbisë i ishin ndryshuar kufijtë me ndarjen e Kosovës, Bosnjës, Kroacisë, Maqedonisë. “Për serbët ka sjellë shumë rrezik dhe kosto pse i ndryshuat ju kufijtë në vitin 2008, kur e shkatërruat Serbinë në vitin 1991 dhe në vitin 1992", është përgjigjur Vuçiç duke komentuar deklaratën e ambasadorit britanik në Beograd.

"Çdo 10 vjet, kur ju përgjigjet, ju mund t’i ndryshoni kufijtë, e kur dikush dëshiron të bëjë diçka pa dijen tuaj, atëherë ju e komentoni se do ta paguani koston dhe se rreziku është i madh”, ka shtuar Vuçiç.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Sport

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Policia e qytetit të Valencias është detyruar mbrëmë të rrethojë deri në orët e para të mëngjesit hotelin ku ka qëndruar Juventusi në këtë qytet, para sfidës së Ligës së...

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Bota Shqiptare

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se politika e SHBA-ve është konsistente kur është në...

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Aktualitet

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Mijëra fermerë në të gjithë qarkun e Gjirokastrës nuk kanë një certifikatë pronësie për tokën që kanë në përdorim. Që prej vitit 2008 në të gjithë territorin me 7 bashki...