Zbulohet arsyeja e mungesës së Kryeministrit të Bullgarisë në takimin e Durrësit

Hënë, 27 August 2018 12:20

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov, ka anuluar vizitën e tij në takimin informal që po mbahet në Durrës mes Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor.

Mësohet se shefi i qeverisë bullgare, i cili ka qenë i ftuar, nuk do të marrë pjesë në takim për shkak të zisë kombëtare në nder të viktimave që humbën jetën në aksidentin tragjik. Dy ditë më parë, 16 persona u vranë dhe 27 të tjerë u plagosën kur një autobus doli nga rruga dhe u rrëzua për shkak të motit të keq. Viktimat që udhëtonin me autobus ishin turistë.

Aksidenti tragjik ndodhi në një autostradë pranë kryeqytetit bullgar, Sofia. Sipas autoriteteve, autobusi humbi kontrollin për shkak të lagështirës në rrugë dhe përplasi dy makina, përpara se të përmbysej. Sot është shpallur ditë zie kombëtare në Bullgari. Për këtë arsye, Kryeministri bullgar ka anuluar pjesëmarrjen në takimin informal në Durrës të Kryeministrave të rajonit, ku diskutohet për “integrimin e ekonomisë rajonale”. Në këtë takim merr pjesë edhe eurokomisioneri Johannes Hahn. /tvklan.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Panuçi nuk dorëzohet: Solla ide të reja

Sport

Panuçi nuk dorëzohet: Solla ide të reja

Kristian Panuçi duket se nuk dorëzohet as pas humbjes turpëruese 0-4 ndaj Skocisë. Në konferencën e zakonshme para ndeshjes ndaj Uellsit, ai  shpreh se do të mbetet trajner i Shqipërisë...

Ulet numri i studentëve shqiptarë në Itali, rritet në Turqi

Aktualitet

Ulet numri i studentëve shqiptarë në Itali, rritet në Turqi

Universitetet europiane janë të njohura për traditën e tyre në mësim dhënie. Në renditjet ndërkombëtare ato renditen në të shumtën e rasteve në krye të klasifikimit për sa i përket...

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë

Aktualitet

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë

Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzinë, duke e renditur në këtë mënyrë në shtetin europian që ka karburantin më të shtrenjtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!