Mogherini pret bisedime 'të vështira, por të mundura' mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel me 7 shtator

E Enjte, 30 August 2018 07:13

Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë të mërkurën se pret “negociata të vështira, por të mundshme” drejt një marrëveshjeje të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel javën ardhshme.

Mogherini këtë deklaratë e dha pas takimit me presidentin austriak në Vjenë, Alexander van der Bellen.

“Patëm mundësinë e shkëmbimit të qëndrimeve tona në lidhje me kontaktet e fundit që ai i pati në veçanti mbi dialogun Beograd-Prishtinë. Mbështetja që Austria po e jep, dhe ai personalisht, ndaj këtij ushtrimi të vështirë, por premtues, është jashtëzakonisht e rëndësishme”, ka thënë Mogherini pas takimit, raporton Koha.net.

“Do të zhvilloj një takim të ri mbi dialogun me të dy presidentët [të Serbisë, Aleksandar] Vuçiq dhe [të Kosovës, Hashim] Thaçi në Bruksel të premten e javës së ardhshme, më 7 shtator. Do të vazhdojmë me bisedime të vështira, por siç kam thënë, të mundshme drejt një marrëveshjeje ligjërisht obliguese”, theksoi Mogherini.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Teknologji

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Volkswagen tha se do të shpenzojë 44 miliardë euro për makinat elektrike, digjitalizimin, ngarjen autonome dhe shërbimet e reja deri në vitin 2023, si pjesë e një shtytjeje nga prodhuesi...

Ambasadori i SHBA, Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA, Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i është ankuar të premten ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott për taksën shtesë të vendosur nga autoritetet e Kosovës ndaj mallrave nga Serbia dhe...

Panucci: Duka nuk e ka thënë që rrezikoj, skuadra duhet të flasë në fushë

Sport

Panucci: Duka nuk e ka thënë që rrezikoj, skuadra duhet të flasë në fushë

Trajneri i Shqipërisë, Christian Panucci, në konferencën e tij para ndeshjes kundër Skocisë, e vlefshme për Ligën e Kombeve, tha se duhet fitoja me patjetër kundër djemve të MekLish. Në fjalën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!