Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i kontribuojë paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor

Premte, 31 August 2018 11:34

Eurokomisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn, ka thënë sot se çfarëdo zgjidhje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duhet ti kontribuojë paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, raporton Gazeta Express.

Ndërkohë sa i përket progresit për arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se është shumë herët te flitet për detajet.

Këtë deklaratë Hahn e ka bërë përpara takimin jo formal të ministrave të Jashtëm të BE-së në Vjenë të Austrisë.

“Marrëveshja ndërmjet Serbisë dhe Kosovës duhet të arrihet nga liderët e të dyja vendeve. Progres është bërë, por është shumë herët të diskutohet për detajet. Por është e qartë që çfarëdo marrëveshje që arrihet duhet ti kontribuojë paqes dhe stabilitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor” ka thënë Hahn para gazetarëve.

Ndryshe Thaçi dhe Vuçiç si ide për zgjidhjen e çështjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kanë prezantuar shkëmbimin e kufijve ndërmjet dy vendeve, gjë që është parë si jashtëzakonisht e rrezikshme për ri ndezjen e konflikteve në Ballkan.

Ndërkohë ka dy ditë që edhe Thaçi edhe Vuçiq po e shmangin përmendjen e kësaj ideje. Gjatë një bisede të djeshme me ndihmës sekretarin amerikan Wes Mitchell, asnjëri nga dy presidentët nuk e kishin përmendur shkëmbimin e territoreve si ide.
Opozita kosovare e ka kundërshtuar ashpër këtë ide, dhe pritet që të organizojë edhe protesta me 7 shtator, ditë kjo kur Thaçi do të udhëtojë për takimin e radhës me Vuçiqin në Bruksel, e ku pritet që të prezantohet dhe marrëveshja ndërmjet dy vendeve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

Aktualitet

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

KLSH vjen në Panairin e Librit me 18 tituj të shtuar. Kolana e këtij institucioni përbëhet nga 95 botime, ndërsa deri në fund të vitit, kryetari Bujar Leskaj thotë se...

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Kuriozitete

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Rreth 100 varka druri, me pamje të rrënuar, janë shfaqur në brigjet e Japonisë gjatë këtij viti. Ndonjëherë janë bosh, ndonjëherë kanë kufoma ose skelete, ndaj dhe janë quajtur “varka...

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!