DASH: Marrëveshja Kosovë-Serbi nuk duhet të prishë stabilitetin rajonit

Tuesday, 04 September 2018 07:29

Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje e cila mund të implementohet, që është e qëndrueshme dhe e cila nuk sjell jo stabilitet për asnjë shtet në regjion.

Kështu i është thënë gazetës boshnjake, ‘Dnevni Avaz’, nga një zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili ka rikujtuar se SHBA-të përkrahin vazhdimin e procesit të dialogut mes dy vendeve, transmeton lajmi.net.

“Normalizimi i raporteve mes dy vendeve duhet të jetë fryti i marrëveshjes përfundimtare. Ne jemi të gatshëm të dëgjojmë në çdo mënyrë dhe të përkahim të dy palët në procesin e dialogut, që të arrihet një marrëveshje sa më e pranueshme”, është thënë nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Sipas të njëjtit, arritja e një marrëveshjeje përfundimtare shtron nevojën që të dy palët të jenë fleksibile dhe të kenë vizionin e duhur lidhur me këtë.
Kujtojmë se tash e një kohë është aktualizuar çështja e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar vazhdimisht se korrigjimi i kufijve nuk nënkupton në asnjë formë ndarje apo shkëmbim të territoreve. Zeri.info

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...