Korrigjimi i kufijve, Daçiç: Zgjidhja nga një konferencë ndërkombëtare

Tuesday, 04 September 2018 12:51

Ndërsa në Kosovë mbahet seanca e jashtëzakonshme për emërimin e Ekipit Negociator për Normalizimin e Marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ministri serb Ivica Daçiç ka dhënë një intervistë për median serbe “Telegraf”, ku ka folur për ndryshimin e kufirit me Kosovën.

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiç tha se një zgjidhje për “nyjën e Kosovës” mund të vijë në një konferencë ndërkombëtare.

Sipas tij, parakushti për këtë është se qëndrimet e të dy palëve të afrohen. Ai tha për Telegrafin serb se pozicionet aktuale të të dy palëve janë larg.

Sipas gazetës, duke iu referuar ministrit, kjo mund të quhet “Dayton 2”, një zgjidhje sipas modelit të korrigjimit të kufijve në një konferencë të madhe ndërkombëtare që do të mbahet para majit 2019.

Kreu i diplomacisë serbe thekson se korrigjimi i kufijve me shqiptarët do të ishte çështja e vetme e kufijve në agjendë në rastin e Dejtonit të ri.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!