Hoxhaj: Qytetarët e Kosovës së shpejti do të lëvizin pa viza

Tuesday, 04 September 2018 17:23

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë zëvendësministren e brendshme të Austrisë, Karoline Edtstadler, e cila ndodhet për një vizitë në Kosovë.

Në këtë takim, Hoxhaj e ka informuar zyrtaren e lartë austriake për zhvillimet në Kosovë dhe veçmas pritjet e tij për liberalizimin e vizave. Sipas Hoxhaj, është me rëndësi përkrahja austriake në këtë kohë meqë udhëheq me presidencën e radhës së BE-së.

Hoxhaj ka thënë se Kosova ka përmbushur kriteret për vizat dhe me të drejt qytetarët meritojnë të lëvizin së shpejti pa viza drejt zonës Shengen. Edhe zyrtarja e lartë austriake ka ofruar mbështetjen e shtetit të saj duke thënë se përkrahja nuk do të mungoj dhe gjatë muajve të ardhshëm do të sqarohet edhe më shumë situata.

Hoxhaj dhe Edtstadler kanë nënvizuar marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet Kosovës dhe Austrisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...