Shqiptarja konfirmohet Deputete e Republikes se Gjeneves

E mërkurë, 05 September 2018 13:13

Zonja Osmani ishte çertitifikur si Deputete supleante qysh në prill, por që njëkohësishtë ishte edhe në pritje të vendimit të Kongresit të partis së saj, të definonte një paqartësi në statusin e saj, pasi që dy kolegët e saja kishin kërkuar që baza e partis, ta thotë fjalën e fundit, gjë të cilën e beri, por duke i refuzuar ktyre të fundit kërkesat e tyre.

Ky vendim i Kuvendit partiak njëkosishtë konfirmonte mandatin e Deputetës së rregulltë të Zonjës Osmani, por ne për shkak të ndjeshmërisë që kishte vendimi, në redaksionin tonë kishim pa të arsyeshme që të presim aktin në realitet, kjo zaten edhe ishte arsyeja për të cilën nuk kemi publikuar një informacion të një rëndësie të tillë.

Por nga sot, mund të shfrytzojmë rastin, e të përserisim proverbrin tashmë të njohur këtu në Gjenevë kur thuhet: “se gjithëqka është mirë kur përfundon mirë”.

Një gjë e tillë ndodhi sot kur Zonja Xhevrie Osmani bëri betimin solemnë, në sallën e përkohëshme që Unioni Ndërkombtarë i Telekomunikacionit i ka huazu Kuvendit Republikan, deri në rinovimin e sallës permanente të saj.

Andaj ne si medium shfrytëzojmë rastin që të përgëzojmë Zonjën Osmani për performancën dhe suksesin e saj dhe tonin njëkohesishtë për ta përgëzuar dhe uruar ksaj të fundit edhe suksese tjera në karrierën e saj te ndritëshme.

Përkujtojmë edhe kete, se Xhevria është Deputetja e parë Shqiptare e zgjedhur në ketë nivel legjislativ, ndërsa që me prejardhje është nga Anamorava e Republikës së Kosovës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!