Sheshel: Gjingjiqi i ka dorëzuar Carla del Pontes dokumente për luftën në Kosovë

E Enjte, 06 September 2018 07:39

Kryetari i Partisë radikale të Serbisë Vojislav Sheshel ka prezantuar sot, siç i ka quajtur dokumente të besueshme për veprimet e ushtrisë e të policisë së Serbisë në Kosovë në vitin 1998,

Këto dokumente, ka thënë Shesheli, ish- kryeministri i Serbisë Zoran Gjingjiq në vitin 2002 ia kishte dorëzuar ish - kryeprokurores së Tirbunalit të Hagës Carla del Ponte, transmeton Koha.net.

Ai ka theksuar se dokumentet përmbanin procesverbalet nga takimet e Komandës së përbashkët për Kosovën, e cila, ka saktësuar ai, ka qenë organ joformal i cili në vitin 1998 ka vepruar me qëllim të koordinimit të përpjekjeve të ushtrisë, të policisë e të sektorit civil në planet për shpartallimin e, siç e quajti ai, veprimtarisë terroriste në Kosovë.

"Gjingjiqi ka kërkuar nga Nebojsha Pavkoviq (ish- shef i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë së Serbisë i dënuar nga Haga në vitin 2009 me burgim për krime lufte në Kosovë, sqarim yni), t’ia sillte ato dokumente të cilat më pas ia dorëzoi Carla del Pontes. Ai kishte marrë disa dokumente edhe nga viti 1999, dy fletore të hirta me pasqyrën e lëndës arkivore të Ushtrisë së Jugosllavisë nga viti 1999 si dhe Ditarin operativ të luftës të komandës së zhvendosur të Armatës së Tretë”, citon portali serb “veçernje novosti” të ketë thënë Sheshel.

Sipas tij, dhënia e këtyre dokumenteve kryeprokurores së Hagës është akt tradhtie i Zoirna Gjingjiqit. Koha.net

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Renditja/ 10 më të pasurit në Shqipëri

Aktualitet

Renditja/ 10 më të pasurit në Shqipëri

Instituti Europian Pashko ka publikuar listën e 10 personave më të pasur në Shqipëri. Analiza është bazuar në të dhënat financiare zyrtare të deklaruara në institucionet shtetërore për 60 individët...

Kolaps në Kiev për shkak të borës

Globi

Kolaps në Kiev për shkak të borës

Për shkak të kushteve komplekse të motit dhe borës së madhe që bie nga ky mëngjes, në Kiev kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Sipas agjencisë ukrainase Unian, nënkryetari i shërbimit...

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Aktualitet

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Sot është zhvilluar seanca e radhë në Gjykatën e Tiranës në lidhje me padinë e Shkëlzen Berishës ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla. Djali i Ish-kryeministrit Sali Berisha...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!