Skenarët/ Si do të ndahen kufinjtë mes Serbisë dhe Kosovës (hartat)

E Enjte, 06 September 2018 14:54

Megjithëse njeriu i parë që hodhi idenë e rishikimit të kufinjve presidenti Hashim Thaçin nuk u tregua i sinqertë përpara publikut duke folur vetëm për bashkimin e Luginës së Pershevës me Kosovën, tashmë nuk përbën sekret fakti ajo që po diskutohet nuk është një dhurim, por një shkëmbim. E për këtë kanë filluar të diskutohen hartat, të ndahen territorret dhe të numërohen popullësitë.

Gazetari Baton Haxhiu, që e ka mbështetur me mish e me shpirt idenë e Thaçit për rishikimin e kufinjve ka shpalosur të mërkurën në mbrëmje në emisionin “Zona B” në Klan Kosova projektet mbi të cilat po punojnë në fshehtësi Thaçi, Vuçi dhe lobistët pranë tyre që duan t’a shtyjnë përpara këtë çështje.

Sipas këtij projekti të shaposur në Klan Kosova që Lapsi.al e ka ndjekur Kosova do ti dorëzojë Serbisë pjesën e saj veriore me Veriun e Mitrovicës, Leposevaqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin ose gati 10% të teritorit të saj.

Ajo do të marrë në këmbim Luginën e Preshëvës që përbëhet nga Presheva, Bujanovci dhe ndoshta dhe Medvegja ku shqiptarët nuk përbëjnë më shumicë.

Në emisionin “Zona B” është bërë një bilanc edhe i popullsive që mendohen të zhvendosen nëse plani që po kundërshtohet me forcë nga shtetet kryesore europine arrin të realizohet ndonjëherë. Në zonat e Luginës së Preshevës banojnë afro 80 mijë qytetarë, gati 70% e të cilëve janë shqiptarë. Ndëra në Kosovën e veriut afro 40 mijë, nga të cilët 93% janë serbë.
Por përpos, dilemave territoriale dhe demografike në lojë janë edhe interesa të mëdha ekonomike. Burime të “Zona B”, qe Lapsi.al e ndoqi, kanë bërë të ditur se problemet e minierës së Trepçës dhe liqenit të Ujmanit që është me rëndësi jetësore për ekonominë e Kosovës do të zgjidhen me marrëveshje mes dy vendeve. Lapsi.al

Emisioni i plote “Zona B” e Baton Haxhiut

Modifikuar më E Enjte, 06 September 2018 14:58

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!