Dialogu Kosovë-Serbi, senatori amerikan viziton Beogradin të hënën

E Enjte, 06 September 2018 17:36

Senatori amerikan Ron Johnson do ta vizitojë Beogradin më 10 shtator, ku ambasada amerikane ka konfirmuar vizitën, ani pse arsyeja e kësaj vizite ka mbetur sekret nga ambasada. Megjithatë mediat në Serbi shkruajnë se kjo vizitë lidhet me fazën finale të dialogut me Kosovën.

Xhonson, një republikan dhe biznesmen, është anëtar i Komitetit të Senatit të SHBA për Marrëdhëniet me Jashtë dhe kryeson Nënkomitetin për Evropën dhe Bashkëpunimin Rajonal të Sigurisë, si dhe Komitetin për Sigurinë e Atdheut dhe Çështjet Qeveritare.

Serbia shpresojnë të marr ndihmë nga zyrtari amerikan në fazën përfundimtare të dialogut të Kosovës.

Johnson konsiderohet si një nga më të besuarit e Trump-it për misione të veçanta, prandaj shkuarja e tij në Beograd pritet në mesin e spekulimeve të mediave se ai do të sjellë një mesazh të mbështetjes së presidentit të SHBA për Serbinë dhe ndoshta udhëtimi i tij ka të bëjë finalizimin e marrëveshje së mundshme midis serbëve dhe shqiptarëve./Insajderi.com

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...