Historiani Drançolli ngre paralele mes vizitës së Vuçiqit dhe një ngjarje të fiks para 100 vjetëve

Diel, 09 September 2018 14:26

Historiani i njohur Jahja Drançolli ka ngre një paralele në mes të vizitës së sotme të presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe një ngjarje të së dielës së 9 shtatorit të vitit 1918, që lidhet me Aleksandar Karagjorgjeviq.

“Kalendari historik në funksion të ‘Serbisë së Madhe’! A thua është rastësi vizita në Kosovë e Aleksandar Vučić, Presidentit i Serbisë, e cila përputhet tërësisht më 100-vjetorin, pra të dielën e 9 shtatorit 1918, kur Aleksandar Karađorđrvić, atëbotë regjent i Mbretërisë së Serbisë (1914-1918), dhe më pastaj mbret i Mbretërisë Serbo-Kroata-Sllovene (Jugosllavisë, deri më 1934), përgëzonte eprorët dhe ushtrinë serbe për fitoret e mëdha në Frontin e Selanikut, të zhvilluara edhe në trevat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së sotme!”, ka thënë Drançolli. koha.net

gazeta.jpg

Burimi: gazeta e përdithshme "Velika Srbija” (Велика Србија), Selanik, 9 shtator 1918.

 

Modifikuar më Diel, 09 September 2018 14:30

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...