Vuçiq në Kosovë, rehabiliton Milosheviqin

Hënë, 10 September 2018 08:49

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka shfrytëzuar vizitën në Kosovë për të shpërndarë mesazhe të rrejshme, duke falsifikuar edhe historinë e luftës në Kosovë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Vuçiqi, i cili në Kosovë erdhi me lejen e Prishtinës zyrtare, ka ngritur në qiell kriminelët e luftës me në krye Slobodan Milosheviqin, gjatë regjimit të të cilit ka qenë ministër i Informacionit.

Vuçiq ka shprehur publikisht edhe pretendimet territoriale ndaj Kosovës, duke thënë se “s’po i ndërrojmë kufijtë, sepse nuk ka kufij”.

Deklaratat e Vuçiqit janë konsideruar fyerje për qytetarët e Kosovës, viktimat e luftës dhe ata që intervenuan më 1999 për ta shpëtuar popullatën civile, përfshirë NATO-n. Madje Aleancën veri-atlantike, Vuçiq e ka akuzuar se kanë bombarduar “si qyqanë, prej distancës” ...

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Aktualitet

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës ka ndodhur një aksident ku një makinë është përplasur me një triçikël. Nga pamjet dallohet se vetura është kthyer përmbys, por për fat të mirë...

Qyteti kanadez refuzon të organizojë Lojrat Olimpike Dimërore 2026

Globi

Qyteti kanadez refuzon të organizojë Lojrat Olimpike Dimërore 2026

Banorët e qytetit kanadez Calgary kanë votuar me forcë kundër ofertës për të organizuar Lojërat Olimpike Dimërore 2026. Më shumë se 56% e votuesve e hodhën poshtë idenë në mes të...

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

Aktualitet

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

AKU në qytetin e Elbasanit ka ushtruar kontroll në tregun e hapur , në markatë, ku ka konstatuar disa subjekte që tregtonin produktet ushqimore me origjinë shtazore, pa asnjë  dokumentacion...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!