Kuvendi i Kosovës shënon sot Ditën e Demokracisë

Premte, 14 September 2018 09:18

Kuvendi i Republikës së Kosovës sot shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, duke i hapur dyert për vizitorë.

Duke filluar në orën 9:30, qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur.
Për nder të kësaj dite, Kuvendi organizon aktiviteteve të ndryshme që e afirmojnë ndërtimin e demokracisë.
Sipas njoftimit për media, për shënimin e kësaj dite është paraparë kjo agjend:
09:30 Dyert e hapura të Kuvendit
10:00 Hapja – Mirëseardhje
Zenun Pajaziti, kryetar i Forumit për Transparencë Parlamentare
Fjalë rasti
Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës
10:10 Lansimi i Platformës me Profilet e Deputetëve në Ueb Faqen e Kuvendit dhe Faqes Zyrtare të Kuvendit në Facebook
Shqipe Pantina, anëtare e Forumit për Transparencë Parlamentare
Ismet Krasniqi, sekretar i Përgjithshëm i Kuvendit
10:15 Tryezë Diskutimi organizuar nga Grupi i Grave Deputete (GGD) dh NDI
“Demokracia në udhëkryq: si të ç’rrënjoset pabarazia gjinore në vendimmarrje”
10:30 Hapja e Panairit të Organizatave të Shoqërisë Civile
10:30 Aktivitetet tjera – njëkohësisht i Demokracisë (NDI)
Sesioni i pikturës me artistët e rinj me temën ‘Demokracia’ (NDI)
Pyetësor lidhur me kualitetin e arsimit në Kosovë (AGL/NDI)
Aktivitete mësimore përmes lojërave (DEMOS-TI)
Instalacione për SDG goals (UNDP)
12:15 Debat publik me deputete/ë dhe Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar (KDI)
16:00 Përmbyllja e aktiviteteve

Modifikuar më Premte, 14 September 2018 09:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

Politikë

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

  Ish Presidenti, Bujar Nishani ka treguar se si do të vepronte sa I përket propozimit për të dytën herë nga Kryeministri Rama të Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të...

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Bota Shqiptare

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u shpreh se Qeveria mund të bjerë, por jo për shkak se ka marrë një vendim prej të cilit siç tha ai “është hidhëruar Lista...

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Aktualitet

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Është përfshirë nga flakët një banesë në Elbasan pasi shpërtheu një bombol gazi.Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në fshatin Katundi Ri, ku si pasojë ka mbetur i plagosur lehtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!