Zgjedhjet e rëndësishme/ Mali i Zi voton sot për Presidentin e ri, kë mbështesin shqiptarët…

Diel, 15 Prill 2018 08:59

Mali i Zi ka një proces shumë të rëndësishëm zgjedhor ditën e sotme. Do të votohet për Presidentin e ri.

Ky proces në të cilin marr pjesë 7 kandidatë cilësohen tejet të rëndësishme për qëndrueshmërinë dhe për të ardhmen e këtij vendi.

Beteja kryesore për Presidentin e ri është mes kandidatit të partisë në pushtet, Milo Gjukanoviç, ish-kryeministër, dhe rivalit të tij të pavarur Mladen Bojaniç.

Gjukanoviç pritet të jetë fituesi i këtyre që në raundin e parë sipas të gjitha sondazheve, megjithatë vota e malazezëve sot do ta vendosë.

Në këto zgjedhje, faktori shqiptar në Malin e Zi ka premtuar mbështetje për Gjukanoviç, duke i rritur ndjeshëm mundësitë e tij për të realizuar parashikimin e sondazheve.

Gjukanoviç, një veteran i politikës, u kthye me forcë në skenë dhe premton vazhdimin e rrugës evropiane të vendit.

Modifikuar më Diel, 15 Prill 2018 09:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Aktualitet

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Më shumë se 400 familje janë lënë pa energji elektrike dhe pa ujë të pijshëm në Lezhë. Shkak për këtë janë bërë dy transformatorë, të cilët  kanë marrë flakë në fshatrat...

Presidenti Trump mban fjalim në Kombet e Bashkuara, kritikon ashpër Iranin

Globi

Presidenti Trump mban fjalim në Kombet e Bashkuara, kritikon ashpër Iranin

Presidenti amerikan Donald Trump, kritikoi ashpër Iranin në fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara, duke ripërsëritur se vendimi i tij për t’u tërhequr nga marrëveshja ndërkombëtare për Iranin, ishte...

Vrasja e shqiptarit në SHBA, arrestohet autori i dytë

Aktualitet

Vrasja e shqiptarit në SHBA, arrestohet autori i dytë

Policia amerikane ka arrestuar një tjetër person, pasi dyshohet se ka lidhje me vrasjen e shqiptarit Grei Frashërit. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e 7 shtatorit në New York. Mediat...