Veseli, për mediat çeke: Marrëveshja me Serbinë për njohje reciproke

E Enjte, 11 October 2018 17:43

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka folur për mediat e Çekisë, gjatë kohës sa ishte atje në një vizitë zyrtare e ku takoi edhe homologun e tij, Milan Stech.

Në një intervistë për agjencinë çeke të lajmeve, e që është shpërndarë edhe në mediat tjera të këtij vendit, Veseli ka thënë se qytetarët e Kosovës presin që sa më shpejt brenda këtij viti të hiqen vizat për lëvizje në zonën Schengen.

Ai ka folur edhe për dialogun me Serbinë duke përsëritur edhe një herë qëndrimin e tij se nuk do të ketë kurrfarë cenimi të territorit të Kosovës.

Veseli ka thënë se nga ky dialog, që tashmë ka hyrë në fazën finale, presin që të ketë njohje reciproke me Serbinë, si dhe ulëse në OKB, NATO dhe BE, njofton Klan Kosova.

“Është në interes edhe të Serbisë që të kemi njohje reciproke dhe ecje përpara në agjendën evropiane”, ka thënë ai, duke shtuar se ka shumë politikanë serbë që e kuptojnë se Kosova tashmë është fakt, është shtet i pavarur dhe se nga kjo nuk ka kthim.

Për këtë, shprehet ai, ata duhet të komunikojnë sinqerisht me qytetarët e Serbisë dhe t’ua thonë të vërtetën.

Duke folur për raportet me Çekinë, Veseli tha se ato janë shumë të mira dhe se ka bashkëpunim. Në këtë pikë ai ka përmendur diskutimet për një marrëveshje në fushën e ekonomisë, si dhe përkrahjen e Çekisë për Kosovën në heqjen e vizave, anëtarësim në UNESCO dhe INTERPOL.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!