Mbledhja sot në Dubai, pritet që të vendoset për Kosovën në INTERPOL

Diel, 18 November 2018 10:19

Shtetet anëtare të Interpol po mblidhen sot në Dubai për të zgjedhur presidentin e ri pasi ish-udhëheqësi i agjencisë ishte arrestuar në Kinë.

Meng Hongëei, i cili ishte zëvendësministri i sigurisë publike të Kinës, ndërkohë që udhëhoqi Interpolin, u zhduk deri sa ishte në një udhëtim në Kinë gjatë muajit shtator. Më vonë doli se njeriu i brendshëm për shumë vjet i Partisë Komuniste me përvojë në aparatin e sigurisë së Kinës ishte ndaluar si pjesë e një spastrimi të gjerë anti-korrupsion,

Asambleja e përgjithshme vjetore e Interpolit fillojë punën sot dhe vazhdon deri të mërkurën, kur shtetet anëtare do të votojnë për një president të ri për vitin që vjen. Agjencia e lajmeve “The Associated Press”, ka shkruar sot se vendet anëtare të Interpolit gjithashtu do të vendosin nëse do ta pranojnë Kosovën si një anëtar të plotë, gjë e cila do t’i mundësonte vendit të lëshojë urdhër-arreste të kategorisë së kuqe për zyrtarë serbë që Kosova i konsideron kriminelë lufte.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vrasja e studentes greke, ADN e shqiptarit tek shufra e hekurit

Aktualitet

Vrasja e studentes greke, ADN e shqiptarit tek shufra e hekurit

Detaje të reja janë zbuluar në thrillerin e Rhodes me viktimë një studente 21 vjeçare greke. Në shufrën e hekurit me të cilën u godit viktima është gjendur ADN e 19-vjeçarit...

Kretë, kapen 6 tonë hashash çokollatë

Globi

Kretë, kapen 6 tonë hashash çokollatë

Organet greke në Kretë kanë zbuluar të paktën 6 tonë hashash çokollatë në 8 konteinerë që transportonte anija “Noka”, që vinte nga Siria.  Anija e dyshimtë ishte nën vëzhgim prej një...

Si do të jetë moti sot

Aktualitet

Si do të jetë moti sot

Orët e paradites janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura duke gjeneruar reshje të dobëta shiu e dëbore. Më të mundshme parashikohen të jenë në rajonin Jugor –...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!