Kosova nesër në ditë zie në nder të ish-Presidentit

Tuesday, 04 December 2018 15:16

Shteti kosovar do të jetë nesër në ditë zie për nder të varrimit të ish-presidentit amerikan George Ë. H. Bush, që vdiq javën që shkoi.

Lajmin për shpalljen e ditës së zisë e bëri të ditur Presidenca e Kosovës, të cilët thanë se kjo bëhet për hir të respektit dhe vlerësimit të kontributit të ish-presidentit Bush për Kosovën.

Për këtë rast, presidenti Hashim Thaçi është nisur për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe pritet të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të ish-presidentit Bush.

Ndërkohë, dje ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnnet, gjatë dorëzimit të letrave kredenciale ka vlerësuar lartë marrëdhënien e shtetit Amerikan dhe popullit të Kosovës, e cila marrëdhënie u bë shkas edhe për zinë e nesërme.

“Unë kam shërbyer 15 vite më parë në Kosovë, dhe më vjen mirë që më është dhënë rasti të shërbejë sërish në Kosovë. Amerika është këtu për ta përkrahur gjithmonë Kosovën. Mendoj se marrëdhëniet e Kosovës dhe SHBA janë marrëdhënie të cilat nuk mund të krahasohen me asnjë marrëdhënie tjetër në botë”, ka thënë dje Kosnett.

Ndryshe, herën e fundit kur Kosova mbajti ditë zie, ishte vdekja e veprimtarit Adem Demaçi, me ç’rast flamujt e shtetit të Kosovës u vendosen në gjysëm shtizë për tri ditë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!