Komisioni Evropian: Kosovës i duhet shumë punë

Tuesday, 17 Prill 2018 17:28

Raporti i përparimit të vendeve të Ballkanit Perëndimorë, përshkruan pak përparime në Kosovë ndërsa kërkon thellimin e reformave dhe angazhim më të madh në bisedimet me Serbinë.

Raporti që u publikua të martën pasdite, konstaton se reformat e ndërlidhura me procesin e integrimeve evropiane u ngadalësuan gjatë vitit të kaluar për shkak të zgjedhjeve si dhe kontekstit sfidues politik që ndikoi punën e parlamentit.

Qeveria dhe parlamenti duhet të çojnë përpara reformat evropiane dhe të ndërtojnë një konsensus për çështjet strategjike të Kosovës, thuhet në raport në të cilin kërkohet edhe përshpejtimi i zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit.

Komisioni e vlerëson si hap thelbësorë drejt liberalizimit të vizave ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, ndërsa thekson se është duke bërë vlerësimin e rezultateve në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ndonëse vlerëson arritjet në ekonomi dhe në të bërit biznes, komisioni kërkon masa kundër ekonomisë joformale dhe për zbutjen e papunësisë.

Raporti shpreh shqetësimin e KE-së me nismën e vitit të kaluar të një grupi prej 43 deputetësh për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën e Posaçme e cila do të trajtojë pretendimet për krime luftë dhe të pasluftës në Kosovë.

"Është me rëndësi thelbësore që Kosova të përmbushë në tërësi detyrimet ndërkombëtare që kanë të bëjnë me dhomat e specializuara (siç quhet Gjykata e Posaçme)", thuhet në raport.

Po asht aty përmendet edhe situata në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, posaçërisht për shkak të siç thuhet frikësimit të kandidatëve në zgjedhjet për pushtetin komunal që nuk ishin nga radhët e Listës serbe, subjektit kryesor politik të serbëve të Kosovës.

Komisioni Evropian i kërkon Kosovës që të thellojë angazhimin në bisedimet me Serbinë dhe të punojë në zbatimin e marrëveshjeve të arritura, posaçërisht sa i përket ngritjes së Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Raporti vë në pah edhe mungesat në mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të pakicave si dhe rastet e sulmeve ndaj gazetarëve në Kosovë./zeriiamerikes

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Bota Shqiptare

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ky vendim erdhi pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për...

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Kulturë

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Aktori i njohur i humorit shkodran Besnik Çinari, pak ditë më parë luftoi për jetën, por tashmë ai e ka kaluar rrezikun, pas një ndërhyrje që pati në zemër. Ai...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!