Serbia po vuan mungesën e forcës së punës, Vuçiç: Po punësohen shqiptarët

E Enjte, 19 Prill 2018 11:02

Serbia po përballet me mungesën e krahut të punës dhe kjo ka sjellë që të punësojë gjithnjë e më shumë shqiptarë.

“Vendi po përballet tashmë me një mungesë të forcës së punës, “edhe pse shumë nuk më besojnë mua”, ka deklaruar presidenti serb Aleksander Vuçiç, gjatë një interviste televizive, raporton "B92".

Ai ka shtuar se gjatë një vizite te një kantier ndërtimi në një lagje në Beograd, ka vënë re se punëtorët atje “nuk flisnin gjuhën serbe”.

Më pas, presidenti tha se, këta ishin shqiptarë nga Maqedonia.

Vuçiç tha se gjithashtu ka parë shqiptarë të punojnë edhe nën vende të tjera ndërtimi në Serbi, siç janë autostradat dhe tunelet. “Sepse nuk kemi punëtorë të mjaftueshëm”, sipas tij, njofton scan.tv.

Në të njëjtën intervistë, Vuçiç njoftoi se borxhi publik i Serbisë do të jetë nën 52% të PBB-së, pra në ndër më të ultit në rajon, ndërkohë që buxheti i shtetit ka patur një tepricë për tre vite radhazi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

Bota Shqiptare

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

“Drejtësia vonon e nuk harron, sepse, Koloneli Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në Kosovë dhe, vrasësit nuk i shpëtojnë dënimit të merituar, moralisht dhe nga drejtësia. Qeveria Haradinaj...

Konflikti për pronat, plagos me thikë kushëririn

Aktualitet

Konflikti për pronat, plagos me thikë kushëririn

Një konflikt për pronat ka përfunduar me plagosje me thikë. Ngjarja ka ndodhur ne Bulqizë kur kushëriri ka goditur kushëririn e tij bashkë më djalin me thikë pas një zënke për...

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Aktualitet

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin me inicialet F.F. pasi ka kërkuar 1 mijë e 200 euro nga ish e dashura për të mos ia publikuar fotot intime në...