Rritet kontrabanda e cigareve në Kosovë

E Enjte, 17 May 2018 20:06

Rreth 700 mijë copë duhani apo 35 mijë pako me cigare janë zënë gjatë ditës pa banderola nga Dogana e Kosovës.

Vlera e kësaj sasie arrin në 39 mijë euro.

Sipas dyshimeve, kjo sasi duhani ka hyrë në Kosovë përmes rrugëve dytësore nga Mitrovica e Veriut, raporton KTV.

Sipas të dhënave të Doganës, kontrabanda me duhan ka shënuar ngritje.

Vetëm gjatë vitit 2017, janë zënë 10 tonë duhan dhe 5 makineri për përpunim, derisa në vitin 2016 ishin zënë 9 tonë.

Arsyeja e rritjes së kontrabandës, sipas Shoqatës së Importuesve të Duhanit, është vlera e lartë e akcizës.

Në Ministrinë e Financave thonë se rritja e vlerës së akcizës është rezultat i nënshkrimit të marrëveshjes së kalendarit për rritje të vlerave të akcizës për produktet e luksit nga viti në vit.

Mirëpo, sipas këshilltarit të ministrit të financave, Lulzim Rafuna, kjo marrëveshje nuk ka gjetur zbatim në vitin e fundit në shtetet e tjera.

Ministria e arsyetoi rritjen e akcizës me qëllim të uljes së përdoruesve të duhanit. Një veprim i tillë përpos që ka mbushur buxhetin, nuk ka ndikuar aspak në këtë shprehi të përdoruesve të duhanit.

Pikat kufitare ku më së shumti kontrabandohet duhani janë Mitrovica e Veriut dhe Jabllanica e Pejës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të ndarë nga lufta, nënë e bir takohen pas 68 vitesh në Kore

Globi

Të ndarë nga lufta, nënë e bir takohen pas 68 vitesh në Kore

Dy shtetas koreano-veriorë, nënë e bir janë takuar me njëri-tjetrin për të parën herë pas 68 vitesh. 92-vjeçarja Lee Keum-seom priti gjithë jetën që ta shihte sërish djalin e saj, me...

Mace budallaqe, mjaullite fort nga dhimbja

Aktualitet

Mace budallaqe, mjaullite fort nga dhimbja

Kreu i Grupit Parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, prej disa ditësh ka ngritur alarmin për Ethet e Nilit, një virus mjaft i rrezikshëm ku në vendet fqinje ka marrë dhe...

Aksident në aksin Gjirokastër-Tepelenë, ndërron jetë i plagosuri

Aktualitet

Aksident në aksin Gjirokastër-Tepelenë, ndërron jetë i plagosuri

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë. Në aksident janë përfshirë dy automjete, të cilat janë përplasur me njëra tjetrën dhe si pasojë ka ndërruar jetë Behar...