Search results for: aurenc
Gjykata e Korçës ka lënë në burg dy shoferët që shkaktuan aksidentin e rëndë në unazë. Petrit Kupe dhe Laurenc Pallashi tre ditë me parë aksidentuar për vdekje 32-vjeçarin Sokol Hoxhallarin dhe vajzën e tij 6 vjeç P. H. Kupe mësohet se është administratori i ujësjellësit të Maliqit. Njoftimi i Policisë i Korçës: Policia e...
Publikuar tek Aktualitet
Kanë rënë në prangat e policisë dy persona, të cilët dyshohen të jenë shkaktarë të aksidentit tragjik të ndodhur pasditen e djeshme në qytetin e Korçës, ku humbën jetën babë e bijë. Në pranga ka rënë 61-vjeçari Petrit Kupe, banues në fshatin Drithas. Kupe është zyrtar i Partisë Socialiste. Ai ka qenë ish-kryetar i komunës...
Publikuar tek Aktualitet
Policia e Korçës ka bërë arrestimin e dy personave, të cilët shkaktuan aksidentin tragjik në Korçë, ku babë e bij 33 dhe 6 vjeç humbën jetën. Në pranga u vunë Petrit Kupe, 61 vjeç, banues në fshatin Drithas dhe Laurenc Pallashi, 29 vjeç, banues në fshatin Zerec. Kupe ka qenë edhe kryetari i Komunës së...
Publikuar tek Aktualitet
Ai po udhëtonte me xhaxhain e tij, kur policia e trafikut rrugor urdhëroi ndalimin e mjetit për një kontroll rutinë. Në këtë mënyrë, u arrestua 37 vjeçari shqiptar Ilirjan Tanko, pjesë e bandës që në vitin 2012, rrëmbyen Giuseppe Spinellin, kontabilistin e manjatit italian të mediave, Silvio Berluskoni. Për këtë rast, Tanko...
Publikuar tek Bota Shqiptare
Një shqiptar, i akuzuar si pjesë e bandës që mes 15 dhe 16 tetorit 2012, mbajti peng kontabilistin e besuar të ish-kryeministrit të Italisë Silvio Berluskoni, ka rënë në prangat e policisë italiane. Personi i arrestuar është Ilirjan Tanko, i cili u ndalua teksa lëvizte me makinë, raportuan këtë të mërkurë mediat...
Publikuar tek Globi
Nga Aurenc Bebja* Francë – 22 Gusht 2018“L’Intransigeant” ka botuar, të enjten e 13 shtatorit 1928, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me urimet e Vatikanit për mbretin e ri të shqiptarëve, Ahmet Zogun. Në shenjë respekti dhe mirënjohjeje, lideri shqiptar ka organizuar asokohe një takim me krerët e lartë të kishës katolike në...
Publikuar tek Aktualitet
Eliot Engel është përfaqësuesi për qarkun e 16 të Nju Jorkut në SHBA, i cili arriti të mundë tre kundërshtarët e tij në një fitore bindëse një ditë më parë në primaren e Partisë Demokratike.  “Do të fitojmë zgjedhje pas zgjedhjeje e pas zgjedhjeje,” tha Engel për mbështetësit e tij, me të cilët ishte mbledhur në...
Publikuar tek Globi
Nga Mentor Hoxha …Franca dhe frëngjishtja kanë luajtur një rol shumë të rëndësishëm në formimin e elitës politike, akademike, letrare, kulturore, artistike e sportive të kombit shqiptar. Një rol të madh në këtë drejtim ka luajtur Liceu Francez i Korçës (1917-1939) dhe universitetet në Francë. Pothuaj të gjithë kryeministrat...
Publikuar tek Kulturë
Në “Bulletin périodique de la presse américaine” gjejmë një shkrim të gazetës prestigjioze “The New York Times”, botuar me 8 prill 1939, me titull “E premtja e shenjtë në Shqipëri”. Media e famshme ironizon asokohe në mënyrë mjeshtërore sulmin e padrejtë të Italisë fashiste ndaj Shqipërisë. “Një tjetër vend i vogël në...
Publikuar tek Dossier
Novelat më të mira të të gjitha kohërave, nga ato të Marsel Proust deri tek “Mes Marsi” i George Eliot.Të lexosh të bën mirë. Dhe kjo nuk diskutohet. Por çfarë të lexosh? Klasikë? Best seller? Libra historikë? Nuk mjafton... Novelat më të mira të të gjitha kohërave, nga ato të Marsel Proust deri tek “Mes...
Publikuar tek Kulturë
Page 1 of 2

Lajmet e fundit

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Sport

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Qëndrimi ose jo i Christian Panuccit është kthyer në një çështje në kombëtaren shqiptare. Rezultatet negative dhe loja e dobët kanë bërë që drejt italianit të vërshojnë kritika të shumta. Megjithatë...

KPK e kualifikoi, ndërkombëtarët kërkojnë përjashtimin e prokurorin

Aktualitet

KPK e kualifikoi, ndërkombëtarët kërkojnë përjashtimin e prokurorin

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për kalimin e procesit të vettingut për gjyqtarin e Gjykatës së Apelit të Shkodrës, Arben Dollapaj. Sipas Komisionerit Publik, hetimi nga Komisioni i Pavarur i...

Greqia, Bosnja,... vendet që bllokuan Kosovën në INTERPOL

Bota Shqiptare

Greqia, Bosnja,... vendet që bllokuan Kosovën në INTERPOL

Kosova dështoi sot të bëhet pjesë e organizatës më të madhe ndërkombëtare të policisë, Interpol. Kosova në këtë mënyrë nuk ka arritur që të futet në mesin e 192 shteteve...

Sondazh

Nothing found!