Cikel poezish/SI E QUAJNË DASHURINË

halil

SI E QUAJNË DASHURINË

Flakë të nënhijeve

dufmuse,

e shquaj dashurinë.

Gjethe të rëna

kanë veshur trupin tënd,

ndaj të ftohtin nuk e ndiej.

Dallgë deti,

që fshin piktura zemrash,

e fshihet diku.

Gjurmë e humbur,

thellsisht në ujë të kripur,

s’dihet se ku.

Fllad pranveror

që shëron plagë zemre,

e quajnë dashuri,

si kthjelltësi mëngjesi,

si thysa që buzqeshin në shpërthim.

 

Mbi flokët e tua gjethe bien

 

Mbi floket e tua gjethe bien

Ditë përshkënditur në shkëlqimin e  diellit

Butësia lozonjare e verës këndon me ty

Këngën melankolike të përjetimit

 

Shikimin në horizon kam derdhur

Në gjoks një zog ndjej tek fluturon

Në buzë një këngë tek mërmëritet

Në sy një dritë shpërthen

 

Lulet në mimozën e nuzëruar ngjajnë me fluturat

Me dehjen e qiellit mbush rreth e qark aroma

Mbi puthjet e tua fëshfërin

Gjëthet mbi fluturimin e flokëve ulen e rrijnë

 

Duke ndjekur gjurmët e dëgjuar hapat

I zhytur në magjepsjen e perëndimit

Pas krahëve lë ditën dhe parkun

E në kureshtinë mbrëmësore marr qytetin

 

Derdhem edhe unë në vërshimin e zhurmshëm

Hapat më nuk i ndjej

As veten time nuk e përcjell

Më zhaurimën e dritat që përflaken eci

 

 

Me kujtimet e ditës në shprehi

Me gjethen e rrëzuar në buzë

Me ëndjen dhe këngën në pëshpërimë

Kthehem, me zogjt, në strehëz

 

Në këtë errësirë aromatike

Mimoza dredhur është në lulëzim

Endërr para pasqyrës

Kapur mbështjell dredhat e saj

 

Syt i shëtis nëpër mëndafshin e zi të natës

Si mbi kurmin e poroztë tëndin, e dashur

Mes vegimeve dhe dritash që nderen

Shëtis andjet e mija lozonjare

 

Ora sakaq ka vrapuar me vërtik

Heshtja është ndalur dhe përgjon

Me një “Natën e mirë” shkulem

E iki në ëndrra të ulem

 

VETMIA

Vetmi!

Hapsirë e zbrazët’

kohë e braktisur e pastaj natë,

rrëmuj fjalësh që reduktohen

nga vërshëllima e kamzhiktë e erës,

përplasen,

në murin shkëmbor të kokfortësisë.

 

E pastaj të përbaltura

Në rrugët me pluhur

të shqyera nën degët e prera,

të mbytura në brigjet e detit,

të thara në bjeshkët e larta,

ashtu  të mjera,

të brejtura nga nata.

 

Dhe fjalët në mëngjez

ngrihen zvarrë

prononcohen  para ditës së mjerë.

 

Se si  të  brejtura

nga nata veten kishin parë

transplantuar nga ç’ishin në erë.

 

VDEKJEN PRES TË FUNDIT

Mbi një shkëmb,

heshtë të thepisur,

pres dallgët

dhe shtegtarët pres

Me

lloj-lloj moshash,

lloj-lloj destinacionesh.

 

I pres

në sofrën mike

bukshkalët.

I pres dhe përcjell të gjithë

Vdekjen !

Atë kam vendosur

të pres të fundit

E di,

unë para ajo pas!!!

 

Kam Xhelozi per Sinqeritetin

Per sytë
që të shohin
edhe per sytë tuaj
kam xhelozi.

Për miqtë,shoket,shoqet
që të prekin,
që të puthin,
që të përkëdhelin,
kam xhelozi.

Për ata që flasin për ty,
që të shajnë,
që të lavdrojnë,
edhe për indiferentët,
kam xhelozi.

Për rrobat që vesh,
çarçafet e bardhë,
jastëkun e butë ku fle,
kam xhelozi.

Për shiun,borën,breshërin,
flladet, murlanet,stuhitë
që të zënë,
kam xhelozi.
Edhe për vete, kam xhelozi.
Që të jesh imi,
sinqerishtë?!
Qe te jem une yti?!
Kam xhelozi,

 

DERDHEM

Xhirojnë kujtimet

si figura të ngrira.

Zi,

në terrin e qënsishëm.

Ndjej shkatrrimin,

shkërmoqjen  e kurbave të brendsisë

nën kërcitjen e thatë

të dhëmbve mishtorë

Kraharorit të çjerrë,  bosh

dhe thonjët e ngulur thellë

kërkojnë

atë kohë.

Rrjedh si uji

në tatpjetën e moshës

gjithshçka nga unë.

 

Pranoje jetën si të vijë

 

Në një të sotme rrekemi

Përpiqemi e ngadhnjejmë

Jetojmë

Të gjithë në këtë të tashme

Nesër gjeneratat

Brezat që në ADN-në e pasioneve ngjizen

Do të behin.

E sotmja

E djeshme do të ndjehet

Nga djepi në qivur

Nga prehri i nënës në atë të tokës

Lindjen dhe vdekjen mëtojmë

E vërshon uturitës përpara treni i jetës

Unë, ti, ai, ne ju, ata

Të gjithë kemi hipur në këtë tren

Vagonat janë të ndryshëm

Destinacionet gjithashtu

Njëri qan e tjetri qesh

Gazmendin shoh teksa shkëlqen

Ndrin si një diell në ditën tonë

Në ditën time

Edhe në ditën e bruztë të atij syri që loton

Përgjoj teksa shndrit zbehtë ai diell

Diell që lind e perëndon

Me ditën dhe dritën

Me shpirtin dhe të sotmen, me lotin dhe dhimbjen

Me trishtimin dhe klithmën

Me terrin që porsi një mantel

Si një vello dita e tij e hedh krahëve

E vjen një ditë

Një prej 365 njëzetëekatër-orëshave të një dite

E një gjë që këputet brenda teje, ndjen

Një gjë thyhet

E copat më kot këron t’i mbledhësh nëpër terr

Është ajo ditë e pakthim

Ditë gri

Ditë që ndahesh me nënë e baba

Ditë që su bë natë

Dritë që nuk u shua

E megjithatë

Jeta vazhdon në këtë qytet që rend

Vërshon papaushim

Një mik,

Një mik sa një thesar

Dhe një armik

I thellë sa një humnerë

Ku rrëzohemi e ringrihemi

Rivijmë në pjedestal e përmendore

Thyhemi dhe ngjitemi

Ikim nga ishim e bëhemi granit

Valë dhe dallgë presim mbi gjoks

Mishin dhe gjakun ndjejmë

Dëshirash dhe dëshmish jepemi

E sërish këtu jemi

Unë, ti, ai, ju të gjithë

Në këtë të tashme

Në vajtje-ardhjet e papushimta

Me një emër me vete

Mbi vete me një ëndërr

Nën vete me një grusht dhe

Përkrenare një breror shenjtërimi

Jemi njerëz dhe zotër

Vijmë nga hiçi e në asgjë do të sosim

Gjithëkjo

Përpjekje titanike

Kacafytje dhe përleshe

Shkojmë dhe vijmë

Vijmë nga fushëbeteja

Humbës dhe triumfator

Me plagët në trup e flamuj në shtat

Me ngulmin

Me ethen në kërkim të të vetmit thesar

Të vërtetës

Jetës

Asaj që është e jotja, jeto, o njeri

Unë, ti, ai, ju të gjithë

Sot në qytetin tim të madh

Dje në kujtimet e mija

Nesër në të tashmen e bijve të mij

O njeri

Ti, unë, ai, ne gjithë sa jemi

Jeta është ne, ju, krejt sa frymon

E pranishme është sfida

Ne jemi gladiatorë në këtë mafiteatër

Të pranimit

Njeri

Jetoje jetën si të vijë

 

 

 

 

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>