Deklarata/Bardhi: Rama synon të kapë KLP dhe KLGJ përmes njerëzve me dosje

Ish-ministër i Drejtësisë,Gazmend Bardhi tha në studion e Syri.net se ish-bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit, të dënuarit për një vepër penale, apo të angazhuarit në politikë, nuk mund të jenë pjesë e organeve të reja të sistemit të drejtësisë. Bardhi tha se deri më tani sistemi i drejtësisë ka vuajtur nga këto kategori, ndaj dhe sot nuk mund të vijohet me të njëjtat fenomene. Sipas Bardhit, Edi Rama me kandidaturat e përzgjedhura po tregon se nuk e do reformën në drejtësi, por synon kapjen e saj, përmes personave që mund t’i bëjë presione. “Kjo kategori personash është zgjedhur nga Kryeministri për ti bërë nesër presion, sepse Rama synon të ketë nën kontroll KLP dhe KLGJ dhe përmes tyre të ketë nën kontroll SPAK, BKH dhe Gjykatën speciale anti-korrupsion”, tha Bardhi. Sipas tij, Rama ka merakun e të gjitha shkeljeve ligjore dhe skandaleve ku është i përfshirë jo vetëm si Kryeministër, por edhe si Kryebashkiak i Tiranës apo si ministër i Kulturës. “Nëse ministri i Brendshëm i një vendi akuzohet se ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminale apo ka lehtësuar veprimtarinë e tyre, atëherë është e paimagjinueshme që Edi Rama si Kryeministër nuk ka qenë në dijeni të një fenomeni të tillë”, tha Bardhi. Sipas tij, edhe kapja e Kryeprokurores së përkohshme, pikërisht synon mbylljen apo shmangien e hetimeve për çështjet e hapura. “Një politikan i moralshëm nuk mund të promovojë ato që kanë kryer krime të rënda, si për trafik droge, përdhunim, vrasje”, tha Bardhi. Ish ministri i Drejtësisë, tha gjithashtu se Edi Rama e ka jetike kapjen e drejtësisë, pasi në të kundërt nuk do të qëndronte asnjë minutë në postin e Kryeministrit. Bardhi tha se opozita ka ndjekur të gjitha rrugët ligjore dhe Kushtetuese në lidhje me reformën e drejtësisë. Bardhi tha se një nga arsyet sepse opozita nuk çoi në Kushtetuese zgjedhjen e Kryeprokurores në Gjykatën Kushtetuese është fakti se gjyqtarët dhe prokurorët janë nën presionin e Kryeministrit. Ai shtoi se një tjetër shkak është fakti se vendimi i Kushtetueses nuk ka efekt prapaveprues, pra deri në zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri, sipas Kushtetutës, Rama do të vijonte të kishte nën kontroll Prokurorinë. Bardhi tha se ata që organizuan farsën e zgjedhjes së Kryeprokurorit, sot pon promovohen nga ata që i futën në këtë garë farsë. “Arta Marku është zgjedhur me mandat të përkohshëm dhe referuar ligjeve, ajo nuk mund të zgjidhet me një mandat të plotë, pra 7 vjeçar”, tha Bardhi. Ish-ministri i Drejtësisë tha se duhet bërë i gjithë presioni i nevojshëm që Kryeministri të tërhiqet nga tentativat e tij për të kapur sistemin e drejtësisë. “Kjo reformë duhet të realizohet konform Kushtetutës së miratuar me konsensus në vitin 2016, në të kundërt, pra nëse Rama do të vijojë në përpjekjet për të kapur institucionet e reja të drejtësisë, atëherë ne do të kemi një sistem të kapur politikisht dhe më të keq sesa ky që kemi sot”, tha Bardhi.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>