Deklarata/Vasili: Prokuroria të bëjë vetingun e konçensioneve, ekonomia drejt kriminalizimit

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili i ka bërë thirrje Prokurorisë që të vendos në zbatim Vetting-un e koncesioneve. Në një postim në facebook, Vasili ka denoncuar mungesën e transparencës në dhënien e koncesioneve nga qeveria, duke theksuar se ekonomia shqiptare është drejt një kolapsi. “Prokuroria të bëj Vetingun e koncesioneve, që po rrënojnë ekonominë.

FMN foli qartë që koncesionet duhet të ndalen menjëherë. Kryeministri dhe qeveria kanë pasur merak të madh t’u japin privatëve paratë publike që të fitojnë ata dhe qeveria. Zero Transparenca në dhënien e koncesioneve është qyrky për të mbuluar grabitjen e parave të shqiptarëve. FMN është me te drejtë shumë e shqetësuar dhe po e ndjek me shumë seriozitet ketë shkarje kriminale të ekonomisë për shkak të koncesioneve, që jo vetëm rrëmbejnë paratë e qytetarëve, por edhe pastrojnë sheshit paratë e drogës dhe krimit të organizuar. Prokuroria duhet të bëj me urgjencë Vetingun e koncesioneve sepse ekonomia shqiptare është futur në rrugën shumë të rrezikshme të kolapsit dhe kriminalizimit shkatërrimtar.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>