Denoncimi i ish kryeministrit Berisha: Një spiun i shërbimeve të huaja, negociator për detin me Greqinë

Ish kryeministri Sali Berisha në një prononcim për mediat denoncoi anëtarët e grupit negociator me Greqinë si persona me hije të dyshimta. Duke e quajtur “akt të papërgjegjshëm” të Ramës, Berisha tha se në grupin negociator ka persona që kanë qenë agjentë të shërbimeve të huaja

 

Ish kryeministri Sali Berisha doli në një prononcim për të denoncuar anëtarët e grupit negociator me Greqinë si persona me hije të dyshimta. Duke e quajtur “akt të papërgjegjshëm” të Ramës, Berisha tha se në grupin negociator ka persona që kanë qenë agjentë të shërbimeve të huaja. Berisha e quajti superskandal emërimin ne grupin negociator te Artur Meçollarit, të cilin e quajti ish-spiun. “Dua të denoncoj ekipin përbërës, të cilin Ditzi Bushati ia ka dërguar dje apo sot Presidentit të Republikës. Dua ta denoncoj me ashpërsinë më të madhe vendosjen në grup negocimi të një ish spiuni të Forcave të Armatosura, i larguar pas dokumentimeve të pakundërshtueshme të Shërbimit Informativ të Ushtrisë dhe të dhënat e tjera, i larguar me vendim të Prokurorisë së Përgjithshme dhe që ky agjent, ky spiun, Artur Meçollari, diçka e kësaj natyre, siç ka të drejtë çdo shtetas kur akuzohet më të padrejtë, nuk i është drejtuar gjykatës sepse faktet dhe të dhënat kanë qenë katastrofale. Ai ka zgjedhur rrugën e xhepit apo rrugën e influencës apo vendin tjetër që merrte rrogën tjetër, për t’u rikthyer në funksione nevralgjike të shtetit shqiptar. Nëse lexoni deklaratat e zëdhënësit te Edi Ramës, Ditzi Bushatit se ne nuk kemi zhvilluar diskutime teknike por kemi zhvilluar politiko-diplomatike, dhe prapa këtij nxjerr kokën në Korçë ku u diskutua 13 orë për marrëveshjen e detit, pikërisht njeriu i larguar nga FA për lidhje agjenturore me shërbimet e huaja. Ky përbën një superskandal sepse jam i sigurt që e gjithë marrëveshja është bazuar në hartat dhe vizatimet e këtij spiuni që nuk ka interesa kombëtare por vetëm interesa të vendit që i shërben”.

Berisha denoncoi edhe Ylber Dogjanin, kreun e Flotës Detare/ Ish kryeministri Berisha denoncoi edhe kreun e Flotës Detare, Ylber Dogjanin, teksa e quajti të paaftë për postin që mban. “Për fatin tonë të keq sot, për herë të parë në histori, në krye të Forcave Detare të vendit është një gjeneral që merr vesh nga flota dhe nga forcat detare aq sa merrni vesh secili prej jush këtu që njihni notin. Të emërosh kryekomandantin, ai është njëri i respektuar s’kam asgjë personalisht se nuk e njoh, por s’mund të emërohet kurrë në krye të Flotës një njeri që s’ka asnjë lidhje me Flotën e me detin. Kjo është të tallesh e të përqeshësh. Unë jam këtu të bëj publike para shqiptarëve këtë akt të papërgjegjshëm të Edi Ramës. Të vendosësh në grup njerëz të tjerë të cilët janë realisht me lidhje të shumë dyshimta, kjo do të thotë të kesh përgatitur ekipin e dorëzimit të detit, ekipin e dorëzimit të territorit dhe më e keqja të fushave më të mëdha të gazit dhe naftës të Jonit dhe Adriatikut. Këta edhe tradhtarin e fyejnë më këtë që bëjnë, ja ndyjnë emrin”.

Ish kryeministri apel Metës që të mos e pranoj këtë grup negociator/ Ish kryeministri i bëri apel edhe Presidentit Ilir Meta që të mos e pranojë këtë grup negociator, për hir të interesave kombëtare.“Uroj që presidenti i Republikës, i cili është zotuar publikisht se do zbatojë në frymë dhe në germë Kushtetutën dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila është një normë kushtetuese pavarësisht se ishte kundër qeverisë sime. Kështu që shpresoj se ky projekt ogurzi në vend se të shndërrohet në një event bashkëpunimi midis dy vendeve, të mos lejojmë të shndërrohet në një mollë sherri të jashtëzakonshme midis dy vendeve dhe kombeve. Berisha përgënjeshtron lajmin se ka pasur presion grek për marrëveshjen e detit të vitit 2009/Ish kryeministri Berisha mohoi që pala greke të ketë bërë presion për marrëveshjen e detit dhe e quajti “fake news”. “Meqë jam këtu, unë dua të përgënjeshtroj këtu një fake neës e qarkulluar në disa debate televizive nga pseudo-analistë të cilët i lejojnë vetes të shpikin gjëra të paqena. Deklaroj me përgjegjësi të plotë para shqiptarëve se kurrë, në asnjë rast pala greke nuk ka bërë as dhe një presion për marrëveshjen e detit që firmosëm. Ka qenë vullnet i përbashkët, sepse kufiri detar, pas firmosjes së Traktatit ne sanksionuam në mënyrë bilaterale njohjen reciproke të kufijve por problemi është se kufiri detar mungonte. Nëse kufiri tokësor ishte përcaktuar që në protokollin e Firenzes dhe firmosur në janar të vitit 1925, i depozituar në OKB, kjo nuk është e vërtetë për kufirin detar. Bashkëpunimi me qeverinë Karamanlis ka qenë bashkëpunim partnerësh të sinqertë. Nuk e mohoj fare se e kam patur mik dhe ai e meritonte plotësisht dhe jam krenar me miqësinë që kam patur me të. Asnjë lloj presioni, kurrë, nuk më ka ardhur nga asnjëri apo zyrtar që të më thotë se pala greke po bën këtë apo atë presion. Zgjidhja ishte një gjë shumë normale. Siç e shihni, me këtë marrëveshje që kanë bërë këta, Greqia, pa diskutim një fuqi detare, është rezervuar te 6 milje, që nga viti 1936 kur ka filluar ndarja e deri sot, menjëherë falë kryeMuçollarit, Ditzi Bushatit dhe Edi Ramës kaloi në 12 milje në një kohë kur ka territore që janë gjithsej 22 milje”.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>