1983/Edhe bari ishte tharë në Shqipërinë socialiste

Tuesday, 19 June 2018 18:57
Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit

Nga Kastriot Dervishi

Pamja tregon kufirin shqiptaro-jugosllav në vitin 1983 në zonën e Bllatës së Poshtme. Fotografimi është bërë për një çështje hetimore ndaj një 44-vjeçari që u orvat të arratisej. Një ish i dënuar në vitin 1968 për moskallëzim arratisje, tenton të arratiset vetë, por arrestohet më 15.8.1983. Ky arrestim i tij na jep mundësinë të shohim si ishte kufiri midis Shqipërisë socialiste dhe Jugosllavisë titiste. Vendi i arratisjes së tij është pikërisht ky që shihet në foto. Vihet re që Shqipëria socialiste e zhytur në varfëri, edhe në varfëri, edhe barin e ka të tharë, pavarësisht se është periudhë vere. Ndër të tjera në vendimin e gjykatës thuhet:

“Si rezultat i mungesës së një edukimi të shëndoshë, ideopolitik, jetës endacake e parazitare, ..te i pandehur ka gjetur shtrat dhe kultivuar rrënjë ideologjia borgjeze e revizioniste, e cila ka bërë që për së dyti të hyjë në rrugë të hidhur kriminale”. Në përfundim, i pandehuri u dënua me 14 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!