1984/Kloni në kufi, gardhi i fundit i regjimit diktatorial

E mërkurë, 20 June 2018 18:29
Kloni dhe i pandehuri Kloni dhe i pandehuri

Nga Kastriot Dervishi

Kloni ishte një pengesë elektrosinjaluese, e cila vendosej në pjesë të caktuara qindra metra larg kufirit shtetëror, në mënyrë që të jepte shenja apo kufizonte sa më shumë orvatjet për arratisje, në rastet kur nuk vareshin nga ushtarët e kufirit. Kloni ishte i ndërtuar me disa shtylla e tela me gjemba. Për çdo prekje të tyre jepej sinjal në postën kufitare përkatëse.

Gjithë zona e kufirit ishte e ndaluar për t’u shkelur. Nuk mund të vije nga një rreth tjetër e t’i afroheshe kufirit pa pasur arsye e pa pasur një leje që lëshonte dega e punëve të brendshme e rrethit ku banoje. Në ditën tona kanë mbërritur fare pak fotografi nga klonet e komunizmit. Kryesisht ato gjenden në ndonjë proces ndaj ndonjë të dënuari, përgjithësisht në rastet kur bëhej eksperimenti hetimor. Një rast i tillë është ky që po tregojmë.

44 vjeçari Nihat nga Babani i Devollit, u orvat të arratisej më 2.3.1984 në zonën e Kapshticës, por nuk mundi të kalojë pengesën e klonit, e cila dha sinjal.  Nisur nga fakti se kishte një vëlla të arratisur në vitin 1962, nga jeta e keqe, etiketime si “familje e prekur” që “nuk mbante qëndrim të mirë politik”, u përpoq të arratisej. E ndaloi kloni. Në përfundim të hetimeve, u dërgua në gjykatë për dënim. Prokurori kërkoi dënimin me 12 vjet burgim, por gjykata e pangopur për dënimin e “armikut të klasës” e dënoi me 15 vjet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Aktualitet

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Gruaja 55-vjecare qe u masakrua për motive pronësie nga kunati dhe dy djemtë e tij, ndodhet ne gjendje kritike. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në fshatin Armathë të Qendrës...

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Politikë

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Një pjesë e mirë e atyre që kreu i PD-së, Lulzim Basha i etiketoi si oligarkë, që po “zhvatin” paratë e shqiptarëve me ndihmën e qeverisë, kanë bashkëpunuar edhe me...