1945/Oficeri i Divizionit të Mbrojtjes së Popullit

Premte, 22 June 2018 17:44

Nga Kastriot Dervishi

Nën shembullin e OZN-s jugosllave, në Shqipëri në fund të vitit 1944 u formua Divizioni i Mbrojtjes së Popullit me qendër në Tiranë, me brigada në kryeqytet, Shkodër e Korçë. Kjo strukturë ushtarake ishte represive dhe operacionale në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare që koordinohej me Drejtorinë e Mbrojtjes së Popullit.

Pavarësisht se numri i brigadave u rrit, kjo strukturë mbeti pa i ndryshuar detyrat në ndjekje të elementit antikomunist deri në vitin 1949, kur kaloi nga Ministria e Mbrojtjes te Ministria e Punëve të Brendshme. Në kohën e ndryshimin mbante emrin “Enver”. Uniforma e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit është e kopjuar nga ajo jugosllave. Është vijim i uniformës së partizanit jugosllav që u imitua nga komunistët e Shqipërisë. Ka vetëm një dallim se në vend të OZN-as, shkruhet DMP. Të gjithë oficerët e DMP-së bënë karrierë në vitet vijuese. Ata që nuk vazhduar karrierën ushtarake u bënë sekretarë të parë, kryetarë komitetesh, ambasadorë, etj.

Personi në foto që është sjellë si model ilustrimi arriti të bëhej ambasador e për shumë vite sekretar i parë rrethi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Shikoni pamjet tragjike, 3 të rinj në motor i shpëtojnë mrekullisht vdekjes

Globi

VIDEO/ Shikoni pamjet tragjike, 3 të rinj në motor i shpëtojnë mrekullisht vdekjes

Tre të rinj në gjendje të dehur janë përfshirë në një aksident teksa drejtonin një motor. Nga sa mund të dallohet në videon, e filmuar nga kamerat e sigurisë në...

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Globi

Pompeo: SHBA do të fitojë luftën tregtare me Kinën

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, tha sot se vendi i tij do të "fitojë" luftën tregtare kundër Kinës, duke vlerësuar Pekinin përgjegjës për konfliktin me rritjen e tarifave doganore...

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Sport

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Janë luajtur sot ndeshjet e mbetura të javës së gjashtë në kampionatin e Maqedonisë dhe sfida më e luftuar ka qenë ajo mes Sileksit dhe Shkëndijës. Ishin miqtë tetovarë që...