1945/Oficeri i Divizionit të Mbrojtjes së Popullit

Premte, 22 June 2018 17:44

Nga Kastriot Dervishi

Nën shembullin e OZN-s jugosllave, në Shqipëri në fund të vitit 1944 u formua Divizioni i Mbrojtjes së Popullit me qendër në Tiranë, me brigada në kryeqytet, Shkodër e Korçë. Kjo strukturë ushtarake ishte represive dhe operacionale në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare që koordinohej me Drejtorinë e Mbrojtjes së Popullit.

Pavarësisht se numri i brigadave u rrit, kjo strukturë mbeti pa i ndryshuar detyrat në ndjekje të elementit antikomunist deri në vitin 1949, kur kaloi nga Ministria e Mbrojtjes te Ministria e Punëve të Brendshme. Në kohën e ndryshimin mbante emrin “Enver”. Uniforma e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit është e kopjuar nga ajo jugosllave. Është vijim i uniformës së partizanit jugosllav që u imitua nga komunistët e Shqipërisë. Ka vetëm një dallim se në vend të OZN-as, shkruhet DMP. Të gjithë oficerët e DMP-së bënë karrierë në vitet vijuese. Ata që nuk vazhduar karrierën ushtarake u bënë sekretarë të parë, kryetarë komitetesh, ambasadorë, etj.

Personi në foto që është sjellë si model ilustrimi arriti të bëhej ambasador e për shumë vite sekretar i parë rrethi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!