1948/Dekori i kongresit të parë dhe “nënat e dëshmorëve”

Diel, 24 June 2018 18:58
Tribuna e të ftuarve e kongresit të parë. Salla e sotme e Akademisë së Arteve Tribuna e të ftuarve e kongresit të parë. Salla e sotme e Akademisë së Arteve

Nga Kastriot Dervishi

Më 8-22 nëntor 1948, pra 7 vjet pas themelimit,  pas disa shtyrjesh, Partia Komuniste mbajti kongresin e saj të parë. Organizatorët ishin kujdesur që në sallë si dëgjues apo si delegatë të ishin një numër i madh ushtarakësh të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare. Një vend të konsiderueshëm në kongres zinin edhe “nënat e dëshmorëve”. Të veshura me të zeza, me portrete të lodhura e të dëshpëruara, ato përfaqësonin argumentin pamor për hakmarrje. Asnjëherë nuk është vërejtur një prani kaq e madhe e “nënave të dëshmorëve” në kongrese apo aktivitete të tjera.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Sport

Maqedoni/ Shkëndija fiton në frymën e fundit, sukses edhe për Shkupin

Janë luajtur sot ndeshjet e mbetura të javës së gjashtë në kampionatin e Maqedonisë dhe sfida më e luftuar ka qenë ajo mes Sileksit dhe Shkëndijës. Ishin miqtë tetovarë që...

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Globi

Nigeri: Piratët rrëmbejnë 12 pjesëtarë të një anijeje mallrash zvicerane

Piratët kanë rrëmbyer 12 pjesëtar të një ekuipazhit të një anije mallrash zvicerane që po lundronte në ujërat nigeriane. Massoel Shipping tha se anija e tyre MV Glarus, që po transportonte...

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Bota Shqiptare

Përcaktohet sa është vlera e dëmeve të luftës së Serbisë në Kosovë

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur në fazën finale të dialogut, në të cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale që do të nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet...