1958/Urrejtja, lakmia e “zjarri” në Teatrin Popullor

Hënë, 25 June 2018 18:40

Nga Kastriot Dervishi

Godina e Teatri Kombëtar (në kohën e diktaturës quhej Teatri Popullor), ishte në një vend që lakmohej vazhdimisht nga ministria më e afërt me të, ajo e Punëve të Brendshme. Përveç afërsisë që kishte me godinën kryesore përballë, teatri kufizohej edhe me godinat e varësisë së MPB-së, siç ishin burgjet apo policia (godina ku është vendosur sot KLSH-ja). Në dëshirat e drejtuesve të MPB-së ishte që të mos kishte fare godinë teatri. Mendonin të ndërtonin godinën e policisë, apo edhe blloqe banimi në një zonë shumë të lakmuar për majorët e kolonelët me arsim fillor të kësaj ministrie (se gjeneralët ishin veçan). Për të trajtuar sa më keq kushtet në godinën e teatrit, teza më e përhapur rezulton ajo e rrezikut të zjarrit. Siç e tregon ky dokument i vitit 1958, rreziku i pretenduar për rënin e zjarrit, nuk u provua kurrë të ishte i tillë, sepse nuk ndodhi asnjëherë. Urrejtja e lakmia për teatrin ngeli. Erdhi deri në ditët tona. Tanimë, po e shohin vetëm si truall që duhet zaptuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Operacioni “Sintetiku”, arrestohen dy amerikanë në Tiranë

Aktualitet

Operacioni “Sintetiku”, arrestohen dy amerikanë në Tiranë

Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale ka njoftuar se dy amerikanë janë arrestuar në kuadër të operacioni “Sintetiku”. Të dy të arrestuarit akuzohen se prodhonin drogë sintetike në Tiranë. Te dy...

Braimllari: Ministria e Drejtësisë, koordinatore e korrupsionit dhe krimit

Politikë

Braimllari: Ministria e Drejtësisë, koordinatore e korrupsionit dhe krimit

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari ka deklaruar se qeveria e krimit po bën show mediatik me tepsinë e vet politike dhe se sot i shet shqiptarëve për arritje...

Zjarr në Velipojë, në rrezik zona e mbrojtur

Aktualitet

Zjarr në Velipojë, në rrezik zona e mbrojtur

Një zjarr masiv ka rënë pak më parë në fshatin Baks të Velipojës. Bëhet e ditur se flakët rrezikojnë të përhapen me shpejtësi për shkak të erërave të fuqishme. Zonave të mbrojtura...