1958/Urrejtja, lakmia e “zjarri” në Teatrin Popullor

Hënë, 25 June 2018 18:40

Nga Kastriot Dervishi

Godina e Teatri Kombëtar (në kohën e diktaturës quhej Teatri Popullor), ishte në një vend që lakmohej vazhdimisht nga ministria më e afërt me të, ajo e Punëve të Brendshme. Përveç afërsisë që kishte me godinën kryesore përballë, teatri kufizohej edhe me godinat e varësisë së MPB-së, siç ishin burgjet apo policia (godina ku është vendosur sot KLSH-ja). Në dëshirat e drejtuesve të MPB-së ishte që të mos kishte fare godinë teatri. Mendonin të ndërtonin godinën e policisë, apo edhe blloqe banimi në një zonë shumë të lakmuar për majorët e kolonelët me arsim fillor të kësaj ministrie (se gjeneralët ishin veçan). Për të trajtuar sa më keq kushtet në godinën e teatrit, teza më e përhapur rezulton ajo e rrezikut të zjarrit. Siç e tregon ky dokument i vitit 1958, rreziku i pretenduar për rënin e zjarrit, nuk u provua kurrë të ishte i tillë, sepse nuk ndodhi asnjëherë. Urrejtja e lakmia për teatrin ngeli. Erdhi deri në ditët tona. Tanimë, po e shohin vetëm si truall që duhet zaptuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!