1944/Njoftimi i legatës gjermane në Tiranë për masakrat në Çamëri

Tuesday, 26 June 2018 18:23
Nota e legatës gjermane në Tiranë, datë 24.8.1944 Nota e legatës gjermane në Tiranë, datë 24.8.1944

Nga Kastriot Dervishi

Më 27 qershor 1944 në krahinën e Çamërisë nisi një spastrim etnik kundër popullsisë civile shqiptare. Sipas njoftimeve të kohës, popullsia e pafajshme shqiptare e përllogaritur prej 20.000 personash, u përqendrua në Filat ku u trajtua nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar. Pavarësisht se ishte kohë luftë, trajtimi i popullsisë në fjalë është bërë pikërisht nga një organizatë ndërkombëtare. Legata gjermane e Tiranës kërkoi nga qeveria shqiptare që të ndërmerrte një veprim të ngjashëm në hapësirën Konispol-Gjirokastër, ku jetonin banorë të minoritetit grek, por ekzekutivi shqiptar nuk miratoi këtë veprim, duke treguar se shqiptarët nuk miratojnë politika të spastrimit etnik. Praktika e kësaj ngjarjeje nuk është administruar atje ku duhej të ishte, por në një fond arkivor krejt pa lidhje me të.

Notë verbale

Legata gjermane Tiranë

Legata gjermane ka nderin të njoftojë Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë se në Filat janë mbledhur gati 20.000 emigrantë shqiptarë nga Çamëria (krahina Paramithi-Pargë).

Meqenëse gjendja, me gjithë ndihmën që jep Kryqi i Kuq Ndërkombëtar nuk mund të sigurohet vazhdimisht, është projektuar vendosja e emigrantë për së shpejti në Shqipërinë e jugut, në hapësirën Konispol-Gjirokastër dhe grekët ortodoksë të atyre viseve të transferohen në Çamëri.

Legata gjermane i lutet Ministrisë së Punëve të Jashtme Shqiptare, të marrë pëlqimin e qeverisë shqiptare për këtë transferim.

Tiranë 24 gusht 1944

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTOGALERIA/ Shikoni transformimet e Tunës ndër vite

Show-biz

FOTOGALERIA/ Shikoni transformimet e Tunës ndër vite

Padyshim se njëra ndër femrat më të pëlqyera dhe të komentuara të showbizit shqiptar është këngëtarja, Altuna Sejdiu- Tuna. Ajo është shumë e ndjekur edhe në rrjetet sociale ( ka rreth...

Kërkoi lirinë për të vazhduar shkollën, Krimet e Rënda lënë në burg Klevi Likën

Aktualitet

Kërkoi lirinë për të vazhduar shkollën, Krimet e Rënda lënë në burg Klevi Likën

Gjykata e Krimeve të Rënda ka rrëzuar kërkesën për lirimin e Klevi Likës, një nga katër të arrestuarit për 3.4 mln eurot e sekuestruar në automjetet ‘Toyota Yaris’ në portin...

Edhe një mesazh i fortë nga Gjermania: Ndryshimi i kufijve hap plagët në rajon

Bota Shqiptare

Edhe një mesazh i fortë nga Gjermania: Ndryshimi i kufijve hap plagët në rajon

Një mesazh i fortë rreth përpjekjeve të presidentit Thaçi për ndryshimin e kufijve ka ardhur nga ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass. Për Mass, jetësimi i idesë së Thaçit mund...