Studimi i 1941/Fshatrat e Shqipërisë që kanë rezerva ari, argjendi e mineralesh të pasura

Hënë, 02 July 2018 10:08

Pasuritë nëntokësore të Shqipërisë kanë tërhequr gjithnjë vëmendjen e gjeologëve të huaj. Në fillim të shekullit të kaluar, janë të shumta ekspeditat e gjeologëve italianë, austriakë apo hungarezë që kanë bërë studime serioze për rezervat e Shqipërisë.

Por nuk janë vetëm studimet e gjeologëve të huaj që kanë shërbyer për të vlerësuar burimet minerare të vendit. Një ndër gjeologët e parë shqiptarë ishte Injac Ndojaj. Ai lindi në vitin 1913 në Shkodër dhe u nda nga jeta në vitin 1993. Ndojaj konsiderohet si gjeologu i parë shqiptar.
Në vitin 1936 ai ndoqi studimet e larta në Universitetin Mbretëror të Torinos  në Itali, ku në vitin 1940 do të diplomohej në degën e Shkencave të Natyrës. Teza e tij e diplomës do të ishte një studim për pasuritë minerare të Pukës. Ndojaj ishte një njeri aktiv edhe në shtypin e kohës ku do të publikonte studimet e tij që merrnin në konsideratë edhe studimet e mëparshme të kryera nga gjeologët e huaj. Një prej studimeve të tij për pasuritë minerare të Shqipërisë do të botohej në revistën “Hylli i Dritës” në vitin 1941. Kreshnik KUÇAJ/SCAN

Modifikuar më Hënë, 02 July 2018 10:16

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ngjarja e rëndë, aksidentohet me traktor ndërron jetë 31-vjeçari

Aktualitet

Ngjarja e rëndë, aksidentohet me traktor ndërron jetë 31-vjeçari

Një 31-vjeçar ka humbur jetën pasi ka dalë nga rruga duke drejtuar një traktor. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:15, në fshatin Kallm i Vogël në Fier. Drejtuesi i traktorit ka humbur...

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Sport

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Policia e qytetit të Valencias është detyruar mbrëmë të rrethojë deri në orët e para të mëngjesit hotelin ku ka qëndruar Juventusi në këtë qytet, para sfidës së Ligës së...

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Bota Shqiptare

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se politika e SHBA-ve është konsistente kur është në...