1960/Historia e zbulimit të grupeve të Pjetër Arbnorit dhe Uran Kalakullës

E Enjte, 19 July 2018 18:35
Pjetër Arbnori në vitin 1960. Bashkëlidhur pjesë të procesit Pjetër Arbnori në vitin 1960. Bashkëlidhur pjesë të procesit

Nga Kastriot Dervishi

Në janar 1958 Pjetër Arbnori filloi të japë provimet në degën histori – filologji, duke arritur ta mbarojë këtë shkollë në qershor 1960. Në shtator të atij viti filloi punë si mësues i letërsisë në teknikumin bujqësor “Kajo Karafili” në Kavajë. Vazhdoi punë deri në prill 1961 kohë kur u largua nga puna për shkak të një incidenti. Pas pushimit nga puna ishte i pakënaqur edhe më shumë ndaj regjimit. Shoku më i ngushtë i Pjetër Arbnorit ishte Zeqir Koçi, e pas tij vinte Selim Resuli, të cilët përbënin “grupin e Durrësit”.

Në Tiranë një grup intelektualësh kishin nisur diskutimin e idesë së krijimit të një partie socialdemokrate. Anëtarët e grupit të Tiranës: Uran Kalakulla (kryetar), Agim Musta (sekretar), Riza Kuçi, Tanush Kaso dhe Kahreman Paftali në periudhën shtator-dhjetor 1960 bënë disa mbledhje në shtëpi, universitet dhe te parku i Tiranës. Me ndërmjetësinë e Tanush Kasos, u vendosën kontaktet me grupin e Pjetër Arbnorit në Durrës, me idenë për të shkuar në bashkimin e tyre. Në fund të shkurti 1961 organet e punëve të brendshme morën dijeni për ekzistencën e dy grupeve. Më 1.5.1961 janë takuar në Durrës: Pjetër Arbnori e Zeqir Koçi nga grupi i Durrësit dhe Uran Kalakulla e Tanush Kaso nga grupi i Tiranës. Takimi i kthimit ishte lënë më 27.5.1961 në Tiranë, por nuk u zhvillua sepse grupet u arrestuan.

Si u zbuluan

Grupet e Pjetër Arbnorit dhe Uran Kalakullës u zbuluan rastësisht. Zbulimi erdhi në Durrës. Zeqir Koçi i grupit të Durrësit, në përpjekje për të zgjeruar radhët, agjiton me kushëririn e tij, i cili ishte bashkëpunëtori i Sigurimit “Asistenti” prej vitit 1958. Por ky i fundit raporton bisedën në organet e punëve të brendshme. Njëkohësisht rekrutohet vëllai i “Asistentit”, “Vullneti”. Të dy këta treguan emrat e grupeve të Durrësit dhe Tiranës. Ishte filli që çoi në zbulimin e krejt anëtarëve të grupeve.

Sa u dënuan

Pjetër Arbnori u mor në pyetje nga hetuesit Muharrem Vasjari, Sotir Xheka, Llambi Titani dhe Irakli Kocani. U zhvillua një hetuesi e gjatë dhe intensive me të gjitha metodat e mundshme.

Me vendimin nr.113, datë 11.8.1962, Gjykata Ushtarake e Tiranës, e përbërë nga kolonel Llazi Polena, nënkolonel Reshat Nepravishta, kapiten Xhavit Myrto, duke pasur pranë prokurorin major Sami Kapllani, i deklaroi fajtorë për tradhti ndaj atdheut e agjitacion, duke i dënuar:

-Pjetër Arbnori, arrestuar 27.5.1960, me vdekje pushkatim

-Uran Kalakulla, arrestuar 27.5.1960, me vdekje pushkatim

-Tanush Kaso, arrestuar 27.5.1960, me 13 vjet burgim

-Zeqir Koçi, arrestuar 27.5.1960, me 20 vjet burgim

-Kahreman Paftali, arrestuar 23.8.1961, me 10 vjet burgim

-Riza Kuçi, arrestuar 5.10.1961, me 20 vjet burgim

-Agim Musta, arrestuar 30.4.1962, me 13 vjet burgim

U la në fuqi nga Kolegji Ushtarak i Gjykatës së Lartë, me vendimin nr.121, datë 3.9.1962. Presidiumi i Kuvendit Popullor, i kthye vendimet me vdekje në me 25 vjet burgim.

Modifikuar më E Enjte, 19 July 2018 18:42

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lëkura e shegës një produkt i veçantë bukurie

Lifestyle

Lëkura e shegës një produkt i veçantë bukurie

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie. Më poshtë keni të listuar disa përdorime të lëkurës së shegës për kujdesin ndaj flokëve, lëkurës...

Mehmetaj: Plani ynë për të larguar Ramën dhe qeverinë e krimit

Politikë

Mehmetaj: Plani ynë për të larguar Ramën dhe qeverinë e krimit

 ‘Platforma e opozitës së bashkuar, përmban brenda saj alternativat për të larguar Ramën dhe qeverinë e bandave’, kështu deklaroi në studion e lajmeve të Syri.net, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj. E...

Deputeti demokrat kërkesë anëtarëve të Këshillit Bashkiak: Mos lejoni ndërtimin e HEC-eve

Aktualitet

Deputeti demokrat kërkesë anëtarëve të Këshillit Bashkiak: Mos lejoni ndërtimin e HEC-eve

Deputeti demokrat i Shkodrës Romeo Gurakuqi i ka bërë një kërkesë publike anëtarëve të Këshillit Bashkiak që të mos lejojnë ndërtimin e dy HEC-eve në Malësinë e Madhe. HEC-et, me...