1979/Ridënimi i Pjetër Arbnorit për shprehjen se "socializmi nuk do triumfojë në botë"

Premte, 20 July 2018 18:38

Nga Kastriot Dervishi

Më 30.1.1979, Pjetër Arbnori u arrestua duke vuajtur dënimin në burgun e Burrelit. U hetua për 4 muaj për akuzën e agjitacionit e propagandës. Në dënimin e dhënë gjykata vërente:

“Është shprehur se socializmi nuk mund të triumfonte në shkallë botërore, ai mund të vendoset vetëm në vendet e varfra, apo shprehje të tjera se këta (komunistët) janë njerëz të poshtër, pa dinjitet, ndjekin vijën e Stalinit dhe sipas tij politika që ndjek shteti ynë është politikë mashtruese...Në shkrimet e tij, i pandehuri, si një element armik që është ka shprehur tendencën e letërsisë borgjeze revizioniste. Kështu ai personazhit kryesor i shkëput nga problemet aktuale të shoqërisë dhe merret me probleme të parëndësishme në shtetit e ardhshëm, e të tjera”.

Me vendimin nr.37, datë 30.5.1979 Gjykata e Rrethit Mat, e përbërë nga Sotiraq Qafëzezi e ndihmësgjyqtaret Sarie Buna e Selvie Reçi, duke pasur pranë ndihmësprokurorinVangjel Muzina e deklaroi fajtor për veprën e agjitacionit e propagandës brenda në burg dhe u dënua me 12 vjet të tjera burgim.

Pjetër Arbnori u lirua më 3.8.1989 nga burgu nr.321 i Burrelit. Kishte hyrë në burg më 27.5.1961. U lirua sapo hyri në vitin e 29-të të dënimit. Sigurisht burgimi i tij i gjatë as që ka të krahasuar me burgun e Nelson Mandelës.

Modifikuar më E mërkurë, 25 July 2018 09:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Aktualitet

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Gruaja 55-vjecare qe u masakrua për motive pronësie nga kunati dhe dy djemtë e tij, ndodhet ne gjendje kritike. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në fshatin Armathë të Qendrës...

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Politikë

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Një pjesë e mirë e atyre që kreu i PD-së, Lulzim Basha i etiketoi si oligarkë, që po “zhvatin” paratë e shqiptarëve me ndihmën e qeverisë, kanë bashkëpunuar edhe me...