1979/Ridënimi i Pjetër Arbnorit për shprehjen se "socializmi nuk do triumfojë në botë"

Premte, 20 July 2018 18:38

Nga Kastriot Dervishi

Më 30.1.1979, Pjetër Arbnori u arrestua duke vuajtur dënimin në burgun e Burrelit. U hetua për 4 muaj për akuzën e agjitacionit e propagandës. Në dënimin e dhënë gjykata vërente:

“Është shprehur se socializmi nuk mund të triumfonte në shkallë botërore, ai mund të vendoset vetëm në vendet e varfra, apo shprehje të tjera se këta (komunistët) janë njerëz të poshtër, pa dinjitet, ndjekin vijën e Stalinit dhe sipas tij politika që ndjek shteti ynë është politikë mashtruese...Në shkrimet e tij, i pandehuri, si një element armik që është ka shprehur tendencën e letërsisë borgjeze revizioniste. Kështu ai personazhit kryesor i shkëput nga problemet aktuale të shoqërisë dhe merret me probleme të parëndësishme në shtetit e ardhshëm, e të tjera”.

Me vendimin nr.37, datë 30.5.1979 Gjykata e Rrethit Mat, e përbërë nga Sotiraq Qafëzezi e ndihmësgjyqtaret Sarie Buna e Selvie Reçi, duke pasur pranë ndihmësprokurorinVangjel Muzina e deklaroi fajtor për veprën e agjitacionit e propagandës brenda në burg dhe u dënua me 12 vjet të tjera burgim.

Pjetër Arbnori u lirua më 3.8.1989 nga burgu nr.321 i Burrelit. Kishte hyrë në burg më 27.5.1961. U lirua sapo hyri në vitin e 29-të të dënimit. Sigurisht burgimi i tij i gjatë as që ka të krahasuar me burgun e Nelson Mandelës.

Modifikuar më E mërkurë, 25 July 2018 09:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Globi

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri...

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Aktualitet

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Nga Mina HYSA Shqiptarët në diasporë pavarësisht vështirësive të fillimit kanë mundur të ndërtojnë më së miri jetën atje ku ndodhen në vende të ndryshme dhe shumë prej tyre kanë qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!