1961/Fletëlavdërimi “përpara për fitore të reja”

Tuesday, 24 July 2018 10:07

Nga Kastriot Dervishi

Në regjimin e shkuar komunist, stimuli më i përhapur për njerëzit që punonin dallueshëm ishte fletëlavdërimi. Ky ishte një stimul moral në formën që paraqitet. Stimujt materialë ishin pothuaj të panjohur. Në raste të tilla, regjimi nuk e ndalte propagandën në formulimin e fletëlavdërimeve.  E niste me yll të kuq shoqëruar me thirrjen revolucionare “Proletarë të të gjitha vendeve bashkohuni” dhe e përfundonte me kushtrimin “Përpara për fitore të reja”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...