Prefekti që provoi kampin e fashizmit dhe vdiq në burgun e komunizmit

Tuesday, 24 July 2018 18:22
Paria drejtuese e Elbasanit në vitin 1938: Kryetari i Bashkisë Ahmet Dakli, prefekti Sadik Metra, qarkkomandanti i xhandarmërisë Gjush Deda. Pas lufte të tre patën fat të keq. I pari u vetëvra, i dyti vdiq në burg dhe i treti u dënua me vdekje. Në faksimilen tjetër paraqitet vdekja në burg e Sadik Metrës në vitin 1955 Paria drejtuese e Elbasanit në vitin 1938: Kryetari i Bashkisë Ahmet Dakli, prefekti Sadik Metra, qarkkomandanti i xhandarmërisë Gjush Deda. Pas lufte të tre patën fat të keq. I pari u vetëvra, i dyti vdiq në burg dhe i treti u dënua me vdekje. Në faksimilen tjetër paraqitet vdekja në burg e Sadik Metrës në vitin 1955

Nga Kastriot Dervishi

Sadik Metra është njëri nga prefektët më të njohur të viteve ’30. Midis të tjerash ishte prefekt më  1932-1933 në Dibër; më 1933-1936 në Vlorës; 1936-1939 në Elbasan. Për bindjet e tij antifashiste u internua në Itali në vitet 1940-1942. Megjithëse në moshë të shkuar u arrestua më 29.5.1951. Zëvendëskryetar i Degës së Hetuesisë, Fadil Kapisyzi, relatonte se nuk i kishte pranuar akuzat që i ishin bërë, por meqë kishte qenë në kohë të Zogut prefekt në Vlorë, Metra duhej të ishte rekrutuar njëkohësisht si “agjent” i francezëve, italianëve, belgëve, amerikanëve, etj. Ngaqë kjo akuzë ishte krejt bajate, nuk u përdor në gjyq. Kësisoj u akuzua se në shtëpinë e tij bisedonin elementë të ndryshëm e se duhej të ishte në dijeni të aktivitetit të të arratisurit Hamit Matjani (që as kishte lidhje me të). U mor në pyetje në hetuesi nga nëntoger Riza Tirana. Me vendimin nr.224, datë 24.11.1951 Gjykata Ushtarake e Korçës me veprim në Elbasan, e përbërë nga kapiten II Orhan Hoxha, toger Qemal Karaj, nëntoger Llambi Pazolli, duke pasur pranë prokurorin Pandi Fshati, e deklaroi fajtor për agjitacion e propagandë dhe e dënoi me 7 vjet burgim. U la në fuqi me vendimin nr.82, datë 7.2.1952 të Kolegjit Ushtarak të Gjykatës së Lartë. Sadik Metra i sëmurë nga TBC-ja, vdiq pa e mbaruar dënimin më 10.7.1955 në spitalin e burgut Tiranë. U varros në varrezat e Bamit në Tiranë, me prishjen e së cilave i humbi varri, si shumë të dënuar të tjerë që vdiqën në kryeqytet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

Aktualitet

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

KLSH vjen në Panairin e Librit me 18 tituj të shtuar. Kolana e këtij institucioni përbëhet nga 95 botime, ndërsa deri në fund të vitit, kryetari Bujar Leskaj thotë se...

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Kuriozitete

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Rreth 100 varka druri, me pamje të rrënuar, janë shfaqur në brigjet e Japonisë gjatë këtij viti. Ndonjëherë janë bosh, ndonjëherë kanë kufoma ose skelete, ndaj dhe janë quajtur “varka...

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!